За інформацією: Суспільне Чернігів.
Костянтин Іванов. Суспільне Чернігів"Я думаю, що президент Зеленський сформулював те, про що ми ведемо мову вже з 2022 року. Є приклад проєкту закону від депутата Сергія Гривка. Тому я думаю, що президент сказав і дав це доручення для того, щоб вирівняти бізнес-клімати в таких містах, як Чернігів, Суми, Харків, Запоріжжя, Херсон, Миколаїв. Для того, щоб вирівняти бізнес-клімат, для того, щоб вирівняти умови цими пільгами. Так, поки що узагальненими, поки що концептуально, але вирівняти настільки, щоб звідси не їхав ні бізнес, ні капітал, ні люди врешті-решт".
Максим Гладченко зазначає, що рішення дійсно позитивно, але, на його думку, воно дещо запізнилося.
Максим Гладченко. Суспільне Чернігів"Звісно, будь-які пільги, будь-яка підтримка для бізнесу – це завжди добрий знак. Але питання, можливо, до того, наскільки це вчасно. Тому що ми по собі знаємо, наскільки багато працівників з різних підприємств, в тому числі легкої промисловості, виїхало в інші міста. І ось, чи змусять їх ці пільги зробити свій бізнес настільки стійким і привабливим, щоб ці люди повернулися – це питання".
Які пільги в Харкові та хто їх затверджував
У Харкові рішенням сесії міської ради підприємців звільнили від низки податків. Зокрема харківських підприємців звільнили від податку на землю, податку на нерухомість та єдиного податку для платників четвертої групи. Ці пільги поширились на всіх підприємців міста.
Зробили це задля стимулювання бізнесу, розповів Суспільному президент громадської організації "Асоціація приватних роботодавців" Олександр Чумак.
Олександр Чумак. Суспільне Чернігів"Після загострення обстрілів навесні цього року, в нас суттєво збільшилася кількість бізнесів, які розглядали можливість релокації до інших регіонів. Ми почали комунікувати з Мінфіном, з народними депутатами нашими. Далі ми комунікували з депутатами міської ради, які голосують за ухвалення цього рішення. Також нашими союзниками точно були міські депутати, які самі є підприємцями".
Чумак вважає, що введення нульових ставок суттєво вплинуло на місцевий бізнес у Харкові.
"У квітні був економічний форум щодо відновлення та відбудови. І ми тоді провели опитування серед учасників форуму, у якому нам 44% опитаних сказали, що вони або ухвалили рішення релакуватися, або розглядають таке рішення. Після того, як відмінили податки на землю і на майно, серед тих, хто сказав, що він розглядає або ухвалив таке рішення, 75% сказали, що вони все ж таки залишаються".
Павло Сом. Суспільне Чернігів
Найбільше міський бюджет недоотримував через скасування податку на землю, розповів Суспільному директор департаменту земельних відносин Харківської міськради Павло Сом. Суму, яку недоотримує бюджет Харкова, у 2024 році вона становила 200 мільйонів гривень, компенсували з державного бюджету.
На які підприємства вплинуть пільгові умови
Зі слів Костянтина Іванова, не варто вибудовувати чітку аналогію між Черніговом та Харковом, адже останній, наприклад, потерпає від російських атак КАБами.
"Тому треба дивитися не на місто Чернігів, а на Чернігівщину. Це було б більш об'єктивно і справедливо. Такі пільги запроваджувати треба в тих районах області, які наближені до кордону: Городня, Ріпки, Семенівка, Сновськ, Новгород-Сіверський, Сосниця. Тобто північ області, там треба це робити сьогодні. Бо якщо ми вже беремо за аналогію, що Харків отримав такі пільги від уряду через виїзд людей з міста, то в нас така ситуація саме в цих районах Чернігівщини".
Також президент Чернігівської РТПП вважає, що бюджет міста не має втрачати кошти від цих пільгових умов, а нормативну грошову оцінку землі варто було б переглянути.
"Нормативна грошова оцінка землі і всі коефіцієнти, і всі цифри, які закладені в податковому кодексі, вони зроблені у 2020 році. Тому в податковому кодексі, в особі держави, війни якби немає. Для промислових підприємств, які розташовані у прикордонних громадах, це просто гострий ніж, який ріже сьогодні через податок на землю".
На думку Максима Гладченка, ці пільгові умови найбільше вплинуть на великий бізнес, а ось представники малого бізнесу можуть і не помітити цих змін.
"Я, як представник мікро і малого бізнесу, можу сказати точно, що ці заходи, я не впевнений, що вони матимуть вплив саме на мікро та малий бізнес. Тому що звільнення від податку на землю та нерухоме майно, воно безпосередньо нас і не торкнеться, адже працюють такі підприємства не у власних приміщеннях, а в орендованих. Тобто, це більше для орендодавців, ніж для орендарів. Це буде класна історія, якщо дійсно ті власники майна, які співпрацюються з мікро та малим бізнесом, підуть на зустріч і реально змінять орендну ставку. Але щось мені здається, що не буде такої повальної ситуації, коли всі зараз почнуть зменшувати вартість квадратного метру".
Зі слів Наталії Романовської, її підприємство також мінімально відчує наслідки пільгових умов для Чернігова.
Наталія Романовська. Суспільне Чернігів"За розпорядженням міської ради, підприємства, які використовують об'єкти або працюють на території та виробляють щось, то вони сплачують податки не дуже великі, порівнюючи з комерційною діяльністю. Тобто, я вважаю, що підприємству нашому це не спростить роботу. Водночас це дуже негативно може вплинути на наш місцевий бюджет. Ми сплачуємо десь 6,6 гривень за квадратний метр. Це не дуже великі кошти в центрі міста. Комерція ж сплачує більше 40 гривень. Ми за рік 2023 сплатили 82 тисячі гривень податку на землю. Я не думаю, що це дуже великі кошти. Але я знаю, що ці кошти йдуть в міський бюджет".
Керівник підприємства "Вимал" Сергій Лазар має власне бачення стосовно оподаткування.
Сергій Лазар. Суспільне Чернігів"Це пропозиції в плані коефіцієнту на всі можливі рівні оподаткування. Чергівська область платить не 100% з податку на прибуток, а, наприклад, 85% або 60%. Будь-яка цифра вже буде преференцією і мотивацією для бізнесу, щоб, по-перше, тут залишитись, і, по-друге, мати можливість хоча б розвитку якогось".
Сергій Лазар вважає, що рівень такого коефіцієнта можна встановити індивідуально для кожної області.
Міська влада у процесі впровадження пільгових умов
Начальниця фінансового управління Чернігівської міської ради Олена Лисенко теж поспілкувалась зі своїм колегами з Харкова, які їй розповіли про призупинення нарахувань по платі за землю та нерухомість на території громади на 2024 рік.
Олена Лисенко. Суспільне Чернігів"Якщо таке саме буде запропоновано нам, то, в принципі, це логічно. План на цей рік у нас складає 212 мільйонів гривень по платі за землю, і плату за нерухомість очікуємо на рівні 41 мільйона гривень надходження від фізичних та юридичних осіб. Загальні втрати на наступний рік ми прогнозуємо, плати за землю десь на рівні цього року, а надходження плати на нерухомість 47 мільйонів, тому загальні втрати складуть 260 мільйонів".
Проте, якщо пільгові умови будуть у відповідності до тих, які затверджені в Харкові, то втрати міського бюджету будуть компенсувати з держбюджету.
Як і у Харкові, рішення про впровадження податкових пільг в Чернігові має ухвалити Чернігівська міська рада, але її сесії не проводилися з травня 2024 року. Чи може хтось, окрім міської ради, ухвалити такі рішення Суспільному розповів експерт громадянської мережі "Опора" Богдан Мохончук.
Богдан Мохончук. Суспільне Чернігів"Якщо говорити безпосередньо про ситуацію по аналогії з Харковом, власне про статтю 12 Податкового кодексу, то вона дійсно передбачає такі повноваження, яке дозволяє до 15 липня ухвалювати такі рішення. Тобто, якщо ми хочемо на наступний рік встановити певні пільги, то до 15 липня цього року міська рада може ухвалювати такі рішення. Відповідно, за умов, якщо міська рада не може виконувати свої повноваження, то ці повноваження може здійснювати військова адміністрація. Але всі ці повноваження здійснюються в такому ж порядку, як це передбачено для міської ради. Юридичної можливості я не бачив, щоб якийсь центральний орган виконавчої влади реалізовував ці повноваження".
Читати ще
Читати ще
Зруйноване житло на Чернігівщині: проблеми, відбудова, компенсації — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»
Читати ще
«Закон про дрова»: що з ним не так, чи є незаконна вирубка дерев та як врегулювати — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»