За інформацією: Суспільне Чернігів.
Антоніна Сидоренко. Суспільне Чернігів
Показує: найперше – формують ляльці голову й тулуб.
"Квадратики — це буде голова. Коло — це буде тулуб і спідничка. Ще є груди, це — квадратики. Мішечки, самі будете наповняти травою, завʼязувати".
За словами майстрині, "Травниця" — вона як оберіг.
Відвідувачки жіночого клубу «Затишна світлиця» майструють «Травницю». Суспільне Чернігів"Оберіг на здоровʼя, від хвороб. Мотали її червоною ниткою, парною кількістю".
Наступний етап – формування нижньої частини тіла
Антоніна пояснює: нижня частина тіла у такої ляльки – це спідниця у формі торбинки, яку наповнюють травами.
Майстриня наповнює спідничку майбутньої ляльки травами. Суспільне Чернігів"Мʼята, меліса, чебрець, лаванда, ромашка, звіробій. Ще додають сюди корицю і гвоздику. Тоді є багатство аромату різного всякого. Тепер сюди треба вставити тільце – голову з руками. Підтягуємо тугенько".
Одяг — на власний смак, але хустка — обов'язково
Оздоблюють "Травницю" на власний смак, каже майстриня. Це може бути додаткова спідниця чи пояс, але хустка – обовʼязково.
"Це була бабуся, або жіночка. В Україні жінки, які вже не були дівчатами, ходили з покритою головою. Повинна бути покрита голова. Ще потім фантазія: ідея – якого кольору, який платочок запнути. "Травничка" робиться одноманітна, а одяг я на неї придумую різний".
Майстриня зав’язує хустку ляльці-мотанці «Травниці». Суспільне Чернігів
Антоніна говорить: маючи заготовки, для виготовлення однієї такої ляльки достатньо години.
Роблять "Травнички" — збирають на ЗСУ
Робити "Травнички" жінка почала пів року тому разом із колективом Срібнянського будинку культури. Так вони збирають кошти для земляків, які служать у ЗСУ.
"Вирішили, що їх може хтось у нас придбає і ці гроші ми використаємо для допомоги нашим воїнам, землякам, які воюють. Їх дуже розібрали, люди дуже ними зацікавилися, сподобалося. З листопада ми їх почали робити багато", — розповідає Антоніна Сидоренко.
Відвідувачки жіночого клубу «Затишна світлиця» за роботою. Суспільне Чернігів
Ідею, каже майстриня, запозичила в Інтернеті. Далі – власна фантазія. Ділиться: в пригоді стали два роки досвіду з виготовлення ляльок-мотанок.
"Це наше минуле, наших пращурів. Ми не повинні про це все забувати. Тому ми стараємось, щоб люди знали про неї. Ми їх почали робити більш інтерʼєрними, щоб вони прикрашали будинки і використовували, як подарунки для всього. Хто її бере додому, то кажуть, що дуже наповнює ароматом кімнату, де вона стоїть".
Нині на рахунку майстрині та її команди понад 100 ляльок-травниць. Їх реалізують під час місцевих благодійних заходів.
Готові ляльки-мотанки «Травниці». Суспільне Чернігів
У планах, ділиться Антоніна, зробити виробництво масовим. Для цього вчать технології місцевих жінок.