Дводенний тренінг для представників муніципалітетів України розпочав 27-28 січня 2025 року в Києві Другу комплексну Навчальну програму, яку реалізовує Асоціація міст України в межах спільного Проєкту GIZ та ПРООН за фінансування Уряду Німеччини.
Участь у тренінгу взяли представники 12 громад: Вінниці, Житомира, Звягеля, Івано-Франківська, Лозової, Луцька, Рівного, Стрия, Сміли, Тернополя, Хмельницького, Чернігова.
Від нашого міста участь брала представниця КП «Чернігівводоканал».
Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, відкриваючи Другу комплексну Навчальну програму, розроблену Асоціацією міст України задля ефективного управління стійкими результатами та посилення місцевого потенціалу, відзначив цінність Проєкту для муніципалітетів:
«Важливо, що завдяки втіленню місцевих ініціатив вдалось не просто відбудувати чи створити інфраструктуру для бізнесу, а й те, що було створено умови для розвитку підприємництва в 12 громадах, які підсилюють їх економічну спроможність, що дасть сталі результати. Проєкт є цінним для муніципалітетів усієї України, адже 12 територіальних громад стали флагманами, тепер цей кращий досвід втілення місцевих ініціатив ми будемо реплікувати серед усіх членів Асоціації міст України, яких налічується 1071 ТГ. Тож висловлюю подяку Уряду Німеччини, компанії GIZ, ПРООН в Україні за сприяння швидкому відновленню українських муніципалітетів».
Мустафа Саіт-Аметов, Керівник Програми з розвитку регіонів ПРООН в Україні, відкриваючи захід підкреслив важливість допомоги Україні, що надходить від міжнародних партнерів, зокрема від уряду Німеччини, та наголосив:
«Серед ключових пріоритетів ПРООН в Україні та її партнерів-донорів є підтримка стійкості країни в умовах війни та сприяння її інклюзивному, цифровому та сталому відновленню. Проєкт SRER є важливим елементом цих зусиль, адже він дозволяє не лише створювати сучасні інфраструктурні об’єкти, але й забезпечувати сталість результатів після завершення проєкту.
Наша головна задача на цьому етапі – негайний запуск роботи новоствореної інфраструктури. Ми прагнемо забезпечити умови, за яких кожне місто стане сприятливим для розвитку бізнесу. Адже саме бізнес є ключовою опорою як місцевої, так і національної економіки, а також фундаментом для відновлення України».
Навчання проводили національні експерти з місцевого самоврядування за участі представників Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та Асоціації міст України.
Мета тренінгу – зміцнення спроможності цільових муніципалітетів та місцевих проєктних команд для забезпечення сталості результатів проєктів з економічного відновлення та розвитку територіальних громад, що реалізуються у партнерстві з бізнесом та іншими заінтересованими сторонами.
Представники 12 цільових муніципалітетів презентували результати місцевих ініціатив, поділились проблемами, з якими зіштовхнулись в процесі реалізації проєктів, обмінялись досвідом.
Мар’яна Конончук, експертка зі стійкості результатів, Виконавча директорка Волинського регіонального відділення Асоціації міст України, підкреслила, що більшість проблем, які виникали на шляху втілення ініціатив, є спільними у багатьох органів місцевого самоврядування.
Світлана Москаленко, експертка з місцевого самоврядування, завідувачка відділу методології навчання і наукових досліджень Вищої школи публічного управління, Національне агентство України з питань державної служби, розповіла про інтегральний характер управління розвитком та діагностичні ознаки, що свідчать про необхідність змін, а також про підходи до управління стратегічними змінами в організації. Експертка поділилась особливостями управління змінами на різних етапах життєвого циклу організації. Вона поінформувала про опір змінам та презентувала механізми адаптивного управління ними.
Ія Дегтярьова, експертка з місцевого самоврядування, професорка кафедри публічного управління і проєктного менеджменту Університету менеджменту освіти, розповіла про сутність та тенденції розвитку кризових явищ, акцентувала увагу на кризах в системі державного управління та місцевого самоврядування, поділилась інформацією про діагностику кризових ситуацій в процесі управління, презентувала технології здійснення антикризового управління. Представники цільових муніципалітетів дізнались про інституційне забезпечення підтримки бізнесу, про основи створення сприятливого бізнес-клімату, ознайомились з інструментами розвитку мікро-, малого і середнього підприємництва. Експертка окремо зупинилася на темі соціального підприємництва та наголосила на важливості бізнесу бути дружнім до навколишнього середовища.
Тетяна Мельник, експертка з впровадження навчальної програми з розбудови потенціалу (CBP), експертка з питань відновлення муніципальної інфраструктури Асоціації міст України, розповіла учасникам про етапи впровадження та роботи для завершення проєкту, ознайомила з інструментами оцінки та навела приклади плану для досягнення сталості результатів проєкту.
У межах заходу відбувся практикум, під час якого учасники прописували основні етапи втілення проєкту, генерували ідеї для забезпечення його сталості, ділилися ідеями для муніципалітетів для сприяння успішному втіленню ініціатив.
Тренінг став першим з восьми заходів комплексної Навчальної програми з розвитку спроможності представників органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств для управління стійкими результатами та посилення місцевого потенціалу, спрямованого на економічне відновлення, розробленої Асоціацією міст України у межах проєкту SRER.
Навчальна програма для фахівців українських муніципалітетів-членів Асоціації міст України це:
- п’ять вебінарів, які відбудуться протягом січня-березня 2025 року,
- два дводенні тренінги у Києві для представників громад-переможців проєкту,
- навчальний візит до одного з муніципалітетів, який успішно реалізував проєкт.
Захід проведено в межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER).
Нагадаємо, що Асоціація міст України є одним із партнерів проєкту SRER, який сприяє зміцненню спроможності муніципалітетів та місцевих проєктних команд в Україні. Протягом березня-квітня 2024 р. вже була проведена попередня навчальна програма для розвитку спроможності цільових муніципалітетів, яка охопила широке коло тем для розвитку компетентностей проєктних команд щодо управління проєктами у публічній сфері. Зокрема стратегічне планування розвитку та відновлення на місцевому рівні, нормативно-правові та організаційні засади місцевого бюджетування, позабюджетні ресурси та фандрайзинг, запобігання корупції, планування просторового розвитку, управління комунальним майном, управління земельними ресурсами та міжсекторна взаємодія у проєктній діяльності.
Цей матеріал створено Асоціацією міст України в межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER), що реалізується Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні за підтримки проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»), який фінансується урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für InternationaleZusammenarbeit (GIZ) GmbH.
Думки, висновки чи рекомендації, викладені в цьому документі, належать авторам/-кам та упорядникам/-цям і не обов’язково відображають погляди уряду Німеччини, GIZ, ПРООН або інших агенцій ООН.
За повідомленням Асоціації міст України