ФОТО: Serhiy Morgunov for The Washington Post; iStock
Видання The Washington Post опублікувало статтю з нагоди Дня Незалежності України, де описані перші дні повномасштабного вторгнення Росії та битва за Київ. Окремо автори видання розповіли про роль Чернігова в обороні столиці.
Боротьба за Чернігів
Російські війська переходили кордон із трьох напрямків у бік Чернігова. Чисельність їх мала скласти близько 30 000 бійців.
Їхній план, за словами українських чиновників, полягав у тому, щоб швидко взяти місто з населенням 280 000 людей і протягом трьох днів просунутися на південь уздовж східного берега Дніпра до Києва.
Між росіянами та східним флангом столиці стояв командир 1 окремої танкової Сіверської бригади Леонід Хода зі своєю бригадою чисельністю близько 2000 чоловік.
Леонід Хода. ФОТО: Суспільне Чернігів
Те, що сталося протягом наступних п’яти тижнів, було боротьбою проти росіян, яка відіграла ще одну вирішальну роль у запобіганні успіху "блискавичного удару" Москви по українській столиці.
Стратегія української армії викликала захоплення Пентагону: українці намагалися загнати російські війська на вузькі ділянки місцевості – ґрунтові непрохідні дороги, поля чи болота, заманювали у пастку транспортні засоби та змушували витрачати більше палива. Транспортні засоби, що залишалися на асфальті, ставали мішенню для мобільних українських військ. Мости та переправи мінувалися та блокувалися.
Битва під Лукашівкою
Якщо українці відступили б під Лукашівкою, то ризикували б втратити останню "дорогу життя" до Чернігова.
Церква у Лукашівці. ФОТО: Суспільне Чернігів
Росіяни зібрали цілу батальйонну тактичну групу чисельністю близько 750 осіб і склали боєприпаси між білими мурами старої православної церкви, сказав Хода.
Російські бронетранспортери захопили село – близько семи танків, 19 бойових машин піхоти та 12 або 13 бронетранспортерів.
Але рішення Росії про формування військ було помилкою.
За словами Ходи, від сіл, які утримують українці, Лукашівку відокремлювали відкриті поля та сплетіння крихітних струмків.
"Використовуючи невеликі групи, ми вийшли й знищили один-два танки, одну бойову машину піхоти, кілька людей особового складу – і просто помалу почали переривати їхню логістику", – сказав командувач ОК "Північ", генерал-майор Віктор Ніколюк.
Віктор Ніколюк. ФОТО: Суспільне Чернігів
Решту зробила артилерія. Більшість російської техніки спалили.
На той час росіяни вже досягли східної околиці Києва іншим шляхом.