Українська перемога можлива за умови, коли довкола неї об’єднаються всі українці – на полі бою і в тилу. Зокрема, громади Чернігівщини не залишаються осторонь, а допомагають у міру можливостей. Хоча спроможності громад зовсім не такі, як це було до повномасштабного вторгнення.
Олександр Кодола, ніжинський міський голова, вважає, що підтримувати ЗСУ має кожен українець і кожен патріот. І він дуже пишається, що Ніжинська громада це робить.
«Міська рада спрямовує кошти з міського бюджету, хоча це не є обов’язком міської ради, бо ми ж не Міністерство оборони, а місцева влада, яка займається благоустроєм і життєдіяльністю міста. Але все-таки намагаємося знаходити баланс між виконанням своїх основних обов’язків: благоустроєм, ремонтом доріг, соціальних, медичних, освітніх закладів і, наскільки це можливо, допомагати Збройним Силам України», – в коментарі для «ЧЕЛАЙН» зазначив Олександр Кодола.
За його словами, цьогоріч підтримувати ЗСУ вкрай важко, але розуміння та бажання це робити є.
«Держава щороку забирає доходи місцевих громад до державного бюджету. Тільки військового і силового ПДФО ми щороку до державного бюджету передаємо 170 мільйонів гривень. Це ті кошти, які вилучили за законом України.
Тим не менше, ми і цього року приблизно 10 мільйонів гривень виділили у вигляді субвенції на різні військові частини. Субвенція – це кошти, на які потім військові частини закуповують необхідне. Зокрема, ми підтримали прикордонний загін, 119-ту бригаду ТрО, 163-й ніжинський батальйон ТрО, військову частину А3160, – на обладнання для збиття ворожих повітряних цілей над Ніжинським районом», – розповів Олександр Кодола.
Окрім того, ще таку ж суму, приблизно 10 мільйонів гривень бюджетних коштів, виділено на закупівлю матеріально-технічних засобів.
«Це дрони, FPV—дрони на оптоволокні. Зараз, до речі, триває тендер. Бо ці дрони – це нове, що просять військові. Не просто FPV-дрони, а саме дрони на оптоволокні, які неможливо «погасити» РЕБами. Також військові просять мавіки, тепловізори, безпілотні літальні апарати.
Тож у сумі цьогоріч на військові потреби витратили вже орієнтовно 20 мільйонів гривень.
Окрім того, щотижня відбуваються різні заходи, наприклад культурні, з благодійною метою – для збору коштів на ЗСУ. Те саме стосується і спортивних заходів.
Збираються колективи всіх наших установ. Це ініціативна нашої міськради, і я сам показую приклад. Періодично, не рідше ніж раз на квартал, ми робимо благодійні збори зі своїх заробітних плат. І так само закуповуємо потрібне обладнання для військових частин. Бо запитів дуже багато і, на жаль, усі їх виконати нереально. Але частини, якими ми опікуємося, які мають стосунок до Ніжина, ми намагаємося підтримати.
Ніжин – це місто волонтерів, адже в нас дуже багато волонтерських організацій. Я їм всім дуже вдячний. І громадою ми працюємо заради перемоги», – сказав очільник Ніжинської громади.
За словами Олександра Кодоли, 20 мільйонів гривень, які витратила громада на підтримку ЗСУ, – це дуже суттєва сума для бюджету громади.
«Для нас сьогодні дуже суттєві кошти. От вчора була сесія і розглядали перевиконання бюджету. План бюджету ми виконали, але перевиконання у нас усього 800 тисяч гривень на все місто. Для порівняння: у попередні роки в нас перевиконання за перший квартал становило десятки мільйонів гривень. Це означає, що в нас немає зайвих можливостей ні для розвитку, ні для якоїсь іншої допомоги. На жаль, усі доходи в нас уже забрали. І цього року держава забрала в нас реверсну дотацію. Тобто ми 13 мільйонів гривень ще передаємо цього року до державного бюджету. Тому ситуація дуже скрутна. Але ж коли війна, не можна говорити про процвітання. Наразі головне – втримати країну, наші території, громади та перемогти», – впевнений Олександр Кодола.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прикордонні громади Чернігівщини витратять додаткову дотацію з бюджету, зважаючи на свої потреби
Віта Кучма, секретар Кіптівської сільської ради, розповіла, що великі кошти, тобто мільйони гривень на підтримку ЗСУ, громада виділяти не може. Але за можливості субвенцію військовим частинам перераховують.
«Цього року з бюджету громади на підтримку ЗСУ, згідно із запитами військових частин, виділили 200 тисяч гривень. І тепер також надходять запити про допомогу стосовно виділення коштів з бюджету. Ось ми будемо проводити сесію 2 травня, вивчати це питання, тому що розуміємо, що потрібна допомога нашим захисникам.
Але ми живемо в умовах, коли бюджетні можливості – обмежені. Тому що надходження нині менші до бюджету сільської ради, ніж були раніше, а потреб, на які їх витрачати, – багато. Зокрема, на соціальний захист, освітню галузь, безпекові питання, особливо безпеку школярів, дороги хоч потроху треба ремонтувати, ще є інші нагальні питання, бо життя триває», – зауважила Віта Кучма.
Але попри всі виклики, якщо військові звертаються по підтримку, громада намагається допомагати.
«У нас великий колектив в органах місцевого самоврядування. І щомісяця ми колективом збираємо кошти для ЗСУ. І або передаємо їх військовим, або купуємо те, що вони просять, і надсилаємо. Наприклад, взимку генератори, акумулятори й павербанки закупляли.
Також у міру можливостей закуповуємо для військових необхідні речі, матеріали чи обладнання. Підтримуємо збори на автівки, дрони. Колективи закладів освіти, культури й інші бюджетні установи не залишаються осторонь у питаннях підтримки ЗСУ. Бо всі ми розуміємо, що це дуже важливо.
Також у кожному старостаті старости до Великодніх свят збирали для наших воїнів ковбаски, пасочки і яйця. Я розумію, що це небагато, але це також підтримка для хлопців», – розповіла Віта Кучма.
–
Ірина Осташко