За інформацією: Суспільне Чернігів.
Пошкоджений ТЦ «Полісся» у Чернігові. Березень 2022 року. Суспільне Чернігів/архів
Господарський суд Чернігівської області зобов’язав Росію виплатити 6,6 мільйона гривень збитків за пошкоджену під час бойових дій будівлю у центрі Чернігова. Мова про ТЦ “Полісся”, яке належить компанії, пов’язаній з колишнім міським головою Чернігова Владиславом Атрошенком.
Таке рішення суд виніс 25 вересня 2024 року.
Загалом же позивач просив відшкодувати збитки на понад 91 мільйон гривень. У ході судового процесу суму позову знизили до 6,6 мільйона гривень на основі висновків будівельно-технічної експертизи.
Нагадаємо, 30 березня 2022, росіяни перед відступом обстріляли центр міста з важкої артилерії. Пошкодженими лишилися будівля обласної бібліотеки імені Короленка, фасад Головпоштамту, частина Центрального ринку — згоріла. А в ТЦ "Полісся" пошкоджень зазнала покрівля, фасадні панелі, вікна, двері, внутрішнє оздоблення та інженерні мережі. Ці руйнування стали підставою для позову до РФ як держави-агресора. Також під час обстрілу травм зазнав охоронець ТЦ.
Читати ще
Читати ще Рік тому росіяни обстріляли Центральний ринок у Чернігові: як вдалося вижити охоронцю та як відновлюють ринок
ТОВ "Енергополіс-Інвест" пов’язують з колишнім міським головою Чернігова Владиславом Атрошенком: згідно з даними з відкритих реєстрів, бенефіціаром компанії є його мати, Тамара Іванівна Атрошенко та колишній тесть Тимофій Бичков.
У суді представник Російської Федерації не з'явився, а офіційне сповіщення здійснювалося через оголошення на вебсайті судової влади України. Суд врахував обставини, пов’язані з військовою агресією та розірванням дипломатичних відносин, і постановив, що Росія не може посилатися на суверенний імунітет у цьому випадку, з огляду на те, що збитки були завдані агресивними діями її збройних сил на території України.
Чи реально стягнути з Росії збитки за руйнування під час бойових дій?
Адвокат Олексій Кінебас у коментарі Суспільному пояснив: рішення українських судів про відшкодування збитків, завданих російською агресією, виконати буде дуже важко.
"Тому, що це рішення українського суду, але пред'явити його до виконання в якійсь іншій державі буде проблематично. Виконувати його можна, в теорії, на території України до тих активів Російської Федерації, які конфісковані на території України".
Олексій Кінебас. ФОТО: Суспільне Чернігів
Фінансові стягнення за цими рішеннями можуть бути теоретично після закінчення війни, розповідає адвокат.
"У разі, якщо будуть колись якісь виплачені репарації на користь України, то теоретично, я думаю, що маючи на руках таке рішення, можливий варіант, що особа може претендувати на частину цих коштів. Але зараз про це дуже рано говорити, бо немає ні репарацій, ні механізму, ні якогось розуміння, що з цим робити. Тобто наразі єдине, що може зробити особа, це отримати рішення і намагатися його якимось чином виконати на території України, звернувши стягнення на російські активи".