За інформацією: Суспільне Чернігів.
Директор музею-заповідника Михайла Коцюбинського Дмитро Мельниченко. Суспільне Чернігів
За його словами деякі експонати сховали ще у 2022 році.
"Те, що позалишалося — це або гарні дублікати, які були ще зроблені, коли будувалася ця експозиція за радянських часів, або, власне, те, що зараз не має такої важливої цінності в нашій колекції".
Директор музею пояснив: існують спеціальні черги обліку експонатів. Передусім евакуйовують найбільш цінні речі. Для підготовки до перевезення речей в музеї використовували пакувальні матеріали, які надали партнери.
"Це спеціально для крихких речей, щоб можна було транспортувати. Є різного типу ящики, плівки, скотчі, кейси, які можуть ще й захистити від пожежі".
Пакувальні матеріали для експонатів, які надали партнери. Суспільне Чернігів
Куди саме будуть евакуйовані експонати – службова інформація, яка не підлягає розголошенню, говорить директор музею. Виставляти для огляду музейні речі на нових місцях не будуть.
"Бо це має бути спеціальне опечатане місце з усіма безпековими характеристиками. Доступу без наших співробітників у співробітників того закладу, куди воно буде евакуйоване, не буде. Те приміщення абсолютно підходить під те, щоб наші експонати там були не в "задовільному”", а в гарному стані, щоб потім, я сподіваюся, як найкоротший термін, ми змогли їх повернути".
Музей-заповідник імені Михайла Коцюбинського. Суспільне Чернігів
Евакуація експонатів не вплине на роботу музею, запевняє його директор. Проте, говорить, евакуюють майже все.
"Середньостатистичний чернігівець різниці в будиночку не побачить. А тим більше завдяки атмосфері цього місця, я думаю, зможе отримувати те саме задоволення, яке було до цього".
Обласний художній музей імені Григорія Галагана
Аналогічна ситуація з евакуацією експонатів і в обласному художньому музеї імені Григорія Галагана.
Як розповів директор закладу Юрій Ткач, у них процес евакуації з 2022 року теж є безперервним. На його думку, зараз увага до цього процесу зросла через звернення громадської організації "Коаліція дієвців культури" до Мінкульту.
"Цей пост, він підштовхнув інтерес: "А що ж робить Міністерство на третьому році війни?". Ті, хто починав цей процес у 2022-му вже не біля керма. І фактично кожні нові вже далі дивляться на цю ситуацію. Тому зрозуміло, що Міністерство як центральний орган виконавчої влади, який мусить забезпечувати цю політику, зараз трішки активізувався, бо фактично це був докір в їхній бік".
Директор обласного художнього музею імені Григорія Галагана Юрій Ткач. Суспільне Чернігів
Переміщувати музейні цінності за межі області можна лише якщо є наказ Міністерства культури, сказав директор музею.
"Спаковані музейні предмети не можуть лежати понад місяць спакованими. Тому ми не можемо спакувати все і сидіти на пакунках. Ми повинні спакувати, розпакувати, спакувати, розпакувати. Щось там поїхало, далі наступне. Майже 17 тисяч музейних предметів, які є в нашій колекції, неможливо вивезти чи сховати кудись одномоментно".
Евакуація картин з обласного художнього музею імені Григорія Галагана. Суспільне Чернігів
За словами Юрія Ткача, місце, куди евакуюють експонати, має бути під охороною та з належними умовами для зберігання.
"Це температура, вологість, охорона і так далі. Наші працівники виїжджають, ми їздимо, дивимося певні місця, для того, щоб мати оцей запасний варіант".
Юрій Ткач говорить: вони пристосовуються до нових реалій. У залі, де до початку повномасштабного вторгнення висіли роботи, які належать до найціннішої частини колекції музею, зараз розміщені їхні фотокопії.
"До цього, коли тут були голі стіни, не відчувалося якогось затишку. Зараз, коли тут є роботи, нехай і копійні, повертається відчуття того часу, коли тут були оригінали".
Обласний художній музей імені Григорія Галагана. Суспільне Чернігів
Що кажуть у Департаменті культури та туризму облдержадміністрації
Виконувач обов'язків директора департаменту Павло Веселов розповів, що евакуація відбуватиметься у всіх музеях області.
"В першу чергу, які розташовані на прикордонні, в яких зберігаються найбільш цінні експонати".
За його словами, зараз експонати основного фонду перебувають у відносно безпечних місцях на території області.
"Після того, як обласні військові адміністрації отримують відповідні накази, нами буде забезпечена робота щодо транспортування до місць зберігання цих предметів у супроводі Національної поліції України".
В.о. директора департаменту культури і туризму ОДА Павло Веселов. Суспільне Чернігів
Павло Веселов каже: цей процес зараз активізувався, адже Міністерство культури запропонувало безпечні місця для зберігання експонатів. На запитання, чи пов’язаний процес евакуації музейних експонатів із безпековою ситуацією Веселов каже:
"Я не представник Збройних сил України, я не входжу в Генштаб України, я володію ситуацією військовою, як і будь-які громадяни. Тому я можу сказати, що питання евакуації – це одне з наших робіт, це одне з наших завдань. І особисто в мене, в департаменті немає інформації про можливі наступи чи загрозу от-от, що щось буде втрачено або пошкоджено".
Також за його словами, всі музейні експонати повернуться на свої місця після завершення війни.
Читати ще
Читати ще
Із шести музеїв Чернігівщини збираються евакуювати експонати