За інформацією: Суспільне Чернігів.
Перебування на вулиці у спеку. Getty Images
Симптоми теплового та сонячного ударів
Перші 30 хвилин людина відчуває перегрів організму і в цей час можна не допустити теплового удару.
У людини починається:
- запаморочення;
- слабкість;
- тахікардія;
- нудота.
"В цей час важливо його вчасно розпізнати та сховатися або в приміщення з кондиціонером, або в тінь, коли вже не буде такого впливу сонця на організм. І от в ці 30 хвилин ми можемо встигнути й не допустити розвитку перегріву організму".
Тепловий удар, зрештою, проявляється високою температурою тіла, запамороченням, втратою свідомості, галюцинаціями.
"Тобто на відміну від перегріву, коли у нас шкіра покривається потом і трошки охолоджується шкіра, при тепловому ударі у нас шкіра стає сухою. На фоні високої температури ми перестаємо виділяти піт і температура стає ще вищою".
Дитина при перегріві буде плакати, в неї буде спітніння, почервоніння шкіри. Це все буде видно, каже терапевтка.
Що робити при тепловому ударі
Якщо людина при свідомості й вона розуміє, що з нею відбувається, вона може відійти в тінь або зайти в приміщення, там де є кондиціонер, випити води.
Якщо людина відчуває, що легше не стає, потрібно намочити носову хустину або серветку та прикласти її до лоба.
Допомога при тепловому ударі. Getty Images
Людина знепритомніла: що робити
- перемістити людину в приміщення, яке з кондиціонуванням, або в тінь;
- прикласти вологий компрес;
- мокру носову хустинку прикласти до лоба, шиї, паху — це ділянки тіла, в яких судини найближче прилягають до поверхні шкіри;
- спостерігати за температурою тіла;
- викликати "швидку допомогу".
Хто в зоні ризику
- діти;
- люди похилого віку;
- хворі на серцево-судинні захворювання та хронічні захворювання;
- люди з ожирінням.
"Цьому контингенту людей обов'язково потрібно виходити на вулицю з водичкою, в капелюсі, бажано з широкими полями, і тоді ризик буде найменший".
Наслідки при тепловому та сонячному ударах
"Якщо ігнорувати повністю симптоми, якщо не звертатися до лікарів у випадку гіпертермії, підвищеної температури тіла або запаморочення, або якщо у людини галюцинація, то, звичайно, тепловий удар буде прогресувати й можливий летальний випадок".
Коли краще перебувати на сонці
Існують години перебування на сонці, які рекомендує Всесвітня організація охорони здоров'я — це до 10-ї години ранку і з 17-ї години вечора.
Фактори, що підвищують ризик отримання теплового або сонячного удару
- алкоголь, кофеїн і нікотин;
- фізичні навантаження;
"Під час спеки, при заняттях спорту, у нас дуже сильно залучається серцево-судинна система, і вона в першу чергу страждає при перегріванні. Тому не рекомендовано займатися спортом під час спеки або, як мінімум, змінити фізичні навантаження на більш легкі".
- прийом лікарських препаратів, наприклад, антигістамінних, проносних, сечогінних.
"Це протиалергічні препарати, які зараз по сезону дуже часто люди п'ють, і насправді вони дійсно можуть сприяти гіпертермії. Проносні препарати та сечогінні виводять вологу з організму, що теж впливає на терморегуляцію".
Перебування на вулиці у спеку. Getty Images
Чи потрібно звертатися до лікаря
Якщо залишається підвищена температура тіла, запаморочення, слабкість організму, рекомендовано показатися або своєму сімейному лікарю, або терапевту, каже Марина Єрецька.
"Якщо заспокоїлося серце, якщо пройшли всі симптоми, які вже називали — людина може себе вважати здоровою. Але все одно за собою треба спостерігати, бо симптоми можуть повернутися через декілька годин, і в такому випадку вже звертатися до лікаря".
Якщо теплові та сонячні удари відбуваються досить часто, то треба обов'язково йти до лікаря і шукати хронічне захворювання, яке призводить до цього.
Кондиціонери та вентилятори
Кондиціонери самі по собі можуть дуже сильно охолоджувати приміщення, що теж не є добре, каже терапевтка. Різниця між температурою на вулиці й температурою в приміщенні, яке охолоджує кондиціонер, не має відрізнятися більше, ніж на 10 градусів Цельсія.
"Якщо буде більша різниця, то тут вже ми можемо переохолодитися, і тут вже загрожують ГРВІ, хворе горло, нежить і так далі".Читати ще
Читати ще Чернігівські синоптики розповіли, коли закінчиться спека