За інформацією: Суспільне Чернігів.
Роман Тандура під час обміну полонених 23 липня 2025 року. Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Роман Тандура — старший солдат 164-го батальйону 119-ї бригади ТрО. Йому 38 років, він уродженець Линовиці на Прилуччині. У полон потрапив 26 червня 2023 року біля села Серебрянка на Сіверському напрямку. Про те, що він у полоні, рідні дізналися з пропагандистського Telegram-каналу. Більше за весь цей час зв'язку з чоловіком не було.
Його матері Галині вже вдалося поспілкуватися із сином телефоном, але він майже нічого про себе не розповів. Спитав, як у неї справи та передав привіт родичам. Наразі він проходить реабілітацію.
Олександр Хімич після обміну 23 липня 2025 року та під час служби бойовим медиком. Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими / Особистий архів Таміли Хімич
Олександр Хімич — бойовий медик 164-го батальйону 119-ї бригади ТрО, у цивільному житті був ветеринаром. Зі слів його дружини Таміли, чоловіка мобілізували 15 березня 2023 року. Проходив навчання на Харківщині протягом півтора місяця.
Брав участь у бойових діях на Сіверському напрямку, де і потрапив у полон 26 червня 2023 року під час виконання бойового завдання у Серебрянському лісі.
"У полоні він отримав лише один лист, який я написала у 2023 році. Разом з листом був малюнок старшої дочки, який вона попшикала моїми парфумами. Лист йому дали почитати й відібрали. Малюнок він випросив, щоб залишили. То він казав, що рік жив із цим малюнком, нюхав, спав з ним. Це те, що, його тримало", — каже дружина.
У квітні 2025 року Олександра перевели в Омське СІЗО, до цього він сидів у Суходільській ВК-36 на тимчасово окупованій Луганщині.
З родиною чоловік зміг поговорити телефоном уночі з 23 на 24 липня після обміну. Наразі він на реабілітації.
Сергій Маценко разом зі своєю дружиною Юлією після обміну полонених 23 липня 2025 року. Особистий архів Юлії Маценко
Сергій Маценко — солдат та кулеметник 166-го батальйону 119-ї бригади ТрО.
На захист України став у червні 2024 року. Брав участь у бойових діях на Донецькому напрямку в Покровському районі. Там же він і потрапив у полон 29 серпня 2024 року напередодні свого дня народження, яке в нього 30 серпня.
"Зв'язку з ним не було ніякого взагалі. Інформацію, де він перебував, я дізнавалася від хлопців, які поверталися з полону. Наразі поки нічого про перебування у полоні не розповідав. Сказав: все нормально, живий, здоровий. Єдине, що дуже схуд, а так нічого, руки, ноги цілі, є контузії. Наразі буде реабілітація", — говорить дружина Юлія.
Що відомо про обмін полоненими
23 липня Україна та Росія провели дев'ятий етап обміну полоненими в межах домовленостей під час другого раунду переговорів у Стамбулі 2 червня.
Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.
"Додому повертаються важкохворі й тяжкопоранені захисники. Можемо вже говорити про деталі – за всі етапи останніх стамбульських домовленостей вдалося повернути більш ніж 1000 наших людей. Для тисячі родин це радість — знову обійняти своїх близьких", — сказав він.
За словами президента, воїни, які повернулися, захищали Україну на різних напрямках фронту.
"Значна кількість пробула в полоні понад три роки. Всі отримають необхідну підтримку та медичну допомогу. Важливо, що обміни тривають і наші люди повертаються додому", — зазначив Зеленський.
Серед звільнених з полону військовослужбовці ЗСУ, зокрема із підрозділів ДШВ, ВМС, Сил ТрО, а також бійці Держприкордонслужби, Нацгвардії та Нацполіції України. Вони воювали на Донецькому, Запорізькому, Луганському, Херсонському, Харківському, Сумському, Чернігівському напрямках.
Крім представників солдатського та сержантського складу, вдалося звільнити й офіцерів.
"Частина звільнених сьогодні воїнів потрапили в полон під час оборони Маріуполя і провели у неволі понад 3 роки. Повертається з полону останній із Захисників острова Зміїний — боєць Державної прикордонної служби України", — йдеться в повідомленні Координаційного штабу.
Наймолодшому звільненому Захиснику виповнилося 27 років, найстаршому — 66.