Рекордне як для другої половини грудня потепління не могло не позначитись на стані природи, що вже перейшла на зимовий режим. І якщо люди, які не люблять холод та сніг, радіють неочікуваній відстрочці цього періоду, то садівники та городники навпаки – побоюються, що рослини та дерева можуть сприйняти цей період як справжню весну, прокинутись та… загинути, коли зима знову поверне свої права.
Аномальна температура
Лише впродовж останнього тижня синоптики зафіксували кілька температурних рекордів. Так, червона лінія на термометрах перевалила за позначку 9 градусів тепла і почала повільно, але впевнено підбиратися до круглої цифри 10. Якщо вірити прогнозам погоди, опублікованим на синоптичних сайтах в мережі Інтернет, то зростати температура найближчим часом уже не буде. Стане навіть на пару градусів прохолодніше. Утім тепло протримається практично до Нового року. А може, і довше. Причину синоптики пояснюють рухом повітряних мас. Нині вони йдуть до нас з південного заходу.
Більшість народних синоптиків ще в жовтні пророчили, що грудень буде надзвичайно морозним, ледь не до 40 градусів. А заголовки статей рясніли метафорами про пришестя снігових монстрів та новий льодовиковий період. Як бачимо, не вгадали.
Надія на… пам’ять про минуле
Завідувач кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Г.Шевченка Юрій Карпенко розповів, що з усіх рослин найменша небезпека в такій ситуації загрожує деревам. Переважна більшість з видів, які нас оточують, живуть на планеті впродовж десятків, а то й сотень тисяч років. А за цей час яких тільки перепадів температури не відбувалося. До того ж пам’ять про те, скільки треба спати та коли саме розпускати бруньки і цвісти, закладена в них генетично. І для того аби це змінити, треба щоб аномальне тепло протрималося набагато довше, ніж тиждень чи 10 днів.
Источник: 0462.ua