За інформацією: Суспільне Чернігів.
Лікування очей. Getty Images
Як часто зустрічаються порушення в роботі сітківки у людей
"Надзвичайно часто і, мабуть, останнім часом ще більше. Це, мабуть, пов'язано із різноманітними стресовими ситуаціями, які ми переживаємо впродовж останніх трьох-чотирьох років. Це екологічна ситуація. Відголоски аварії на Чорнобильській АЕС".
Також каже лікар, чим старша людина та чим більше супутньої патології, тим більше в неї проблем з сітківкою.
"І буває нерідко так, людина приходить на операцію з приводу катаракти, і ми не отримаємо хороший результат, тому що, наприклад, катаракта зріла, ми картину очного дна не бачимо, а після видалення сітківка доступна огляду, і ми бачимо дистрофічні зміни, які не можуть давати зір, тому що кришталик штучний, він фокусує зорові промені, а сприймає його сітківка. Якщо клітини, які сприймають зорові промені, вражені, на жаль, ми не отримуємо повноцінного зображення".
Що таке відшарування сітківки
Відшарування сітківки – це патологія, яка вже потребує хірургічного лікування. Воно може бути регматогенним, коли розвивається самостійно, і тракційним, коли щось тягне сітківку та викликає її розрив, говорить лікар.
"По периферії сітківки можуть виникати такі дистрофічні осередки, або генетично запрограмовані. У короткозорих людей вони бувають частіше, тому що око видовжене. У звичайної людини, в принципі, вона може все життя прожити і не відчувати ніяких симптомів. Ці осередки можуть виявитись при огляді випадково. В цьому процесі задіяна така структура, як склисте тіло", — розповів лікар.
Склисте тіло – це прозорий гель, який заповнює порожнину ока. В дитинстві цей гель кріпиться до зорового нерва, до судин і периферічної частині сітківки. В процесі життя він зменшується, і відривається від місця своєї фіксації.
"Від зорового нерва, наприклад. Тоді ми відчуваємо, в полі зору з'являється кільце, так зване кільце Вейса. В області цих дистрофічних осередків скловидне тіло може кріпитись досить сильно. І коли воно відшаровується, воно може не просто саме відшаровуватися, а й відірвати частину сітківки".
Лікування очей. Getty Images
Небезпечними симптомами лікар називає – "іскри", "блискавки".
"Коли людина відчуває їх в темноті, це значить, що склисте тіло десь уже тягне сітківку. Треба обов'язково звертатись до лікаря. І вчасно проведене лазерне втручання, може закріпити сітківку в цьому місті, не дасть розвинутись розриву".
Також можуть бути так звані "мушки в очах" – це дистрофічні зміни в самому склистому тілі.
"Це дуже часто є симптомом розриву сітківки. Оці «мушки» – це крововилив, тому що коли скловидне тіло тягне сітківку, розривається. На цьому місці може бути судина і якась кількість крові виливається в порожнину скловидного тіла. Іноді ці крововиливи можуть бути досить значними, істотно погіршувати зір".
Також у людей при підвищенні артеріального тиску може розірватися судина. Це не представляє якоїсь загрози для здоров'я для зору. Треба обов'язково звернути увагу на артеріальний тиск, здати кров на цукор, каже лікар.
"Скажімо так, «блискавки» може відчувати людина і на фоні низького або підвищеного артеріального тиску. Для патології сітківки характерні «блискавки» саме в темному приміщенні при рухах очима. І це досить яскраві спалахи".
Яке захворювання найнебезпечніше у сітківці
Небезпечні для життя, це пухлини в сітківці. Найчастіше зустрічається — ретинобластома.
"Це пухлина, яка розвивається безпосередньо з клітин сітківки. Це онкологія. І вона розвивається частіше за все у маленьких дітей. І тоді виникає симптом «велика кошаче око». Це загрожує життю, і око доводиться видаляти. Якщо на ранніх стадіях виявити таке захворювання, можна з цим якось боротися".
Також небезпечними є запальні захворювання, наприклад, меланобластома, але вона відноситься до судинної оболонки.
"Меланобластома розвивається в комплексі, бо вражає також і сітківку".
Судинні катастрофи — це захворювання, яке найчастіше приводить до сліпоти і пов'язане з захворюванням сітківки. Особливо по артеріальному типу порушення кровообігу центральної артерії сітківки або в її гілках, або зорового нерва.
"Більш успішно ми лікуємо порушення кровообігу в судинах венозного русла, тому що зараз є такі досить прогресивні препарати, які дають можливість відновити зір до певного рівня", — каже Лютницький.
Цукровий діабет. Коли він не компенсований, він приводить до дуже важких вражень сітківки.
Діагностика хвороби
Для повноцінного огляду пацієнту варто:
- поміряти внутрішньоочний тиск, щоб безпечно розширити зіницю, і на широку зіницю оглянути сітківку
- оглянути центральні відділи, периферичні відділи. Для цього використовують: оптику, щелинні лампи, лінзи різної діобтрійності.
"Останнім часом з'явився такий революційний метод дослідження сітківки – оптична когерентна томографія. Це такий лазерний прилад, який сканує сітківку, тобто лазерний промінь йде на сітківку, сканує всі її шари, і відбитий промінь від сітківки дає можливість проаналізувати практично всі її структури. Анатомічно раніше розрізняли 10 шарів, зараз розрізняють 16 шарів сітківки, і практично за допомогою оптичної когерентної томографії ми можемо оцінити будь-який".
Раніше, розповів лікар, для дослідження стан судин сітківки використовували метод — флуоресцентної ангіографії.
"Фарбник флуоресцеїн вводили в вену, він викликав алергічні реакції, це треба було робити під наглядом анастезіолога, тому що всяке могло бути. Цей метод, в принципі, використовується і зараз, але з появою оптичної когерентної томографії це набагато спростило і розширило наші діагностичні можливості".
Операція на очах у лікарні. Getty Images
Чи має значення вік та стать при розриві сітківки
Частіше всього розриви виявляють у людей після 40-50 років, коли вже починає скловидне тіло зморщуватись. Але коли людина з короткозорістю, то вірогідність розвинутися цьому розриву збільшується.
"Можуть спровокувати, наприклад, травми, тупі травми, якісь при наявності оцієї дегенерації сітківки, якісь фізичні навантаження, струси тіла".
Коли вже розвинулося відшарування, людина помічає погіршення гостроти зору, особливо, якщо задіяні центральні відділи сітківки. Якщо периферія, то, як правило, це випадіння поля зору, людина відчуває пелену на очах. Це може бути основний симптом. Якщо сітківка не лежить вже в центральній зоні, торізко втрачається гострота зору, каже лікар.
"Є так звані клапанні розриви, коли сітківка ще не відірвалася, вона таким клапаном піднімається в скловидне тіло. І тут висока вірогідність розриву, виникнення відшарування, тому що цей клапан ще може потягнути. Коли відривається кришечка і вона вже плаває в скловидному тілі, такі розриви більш безпечні. І деякі вчені вважають, що коли вже кришечка плаває, в принципі, можна навіть і не коголювати сітківку, бо цей момент тракції вже відсутній".
Хтось може навіть жити тривалий час із розривом сітківки, і можна випадково його виявити.
"Відшарування не буде, але може розвинутися буквально за добу. Залежить від самого ока, від його розміру, наявності короткозорості, супутньої патології, що людина робить в цей час".
Чи можна зупинити відшарування сітківки
Коли наявний тільки розрив, сітківка поблизу розрива вже підіймається. І це називається — субклінічне відшарування сітківки.
"Тобто ще такої клініки відшарування нема, але вже готовність до цього є. І коли нормально заколювати сітківку навколо і, скажімо, вмовити хворого не бути активним та дотримуватися серйозного режиму. Я рекомендую таким пацієнтам напівліжковий режим, тобто десь встати, можливо поїсти, сходити у вбиральню, але в основному лежати в певному положенні, поки не сформуються коагуляти. А коагуляти формуються протягом двох-трьох тижнів".
Лікування очей. Getty Images
Коли потрібно звернутися до лікаря
В сітківці немає больових рецепторів, і тому людині потрібно звертати увагу на симптоми.
При прозорих оптичних середовищах сітківку видно і немає проблеми для діагностики, каже Лютницький. Лікар розширює зіницю, дивиться очне дно, бачить відшаровану сітківку, може виявити розрив і вже може планувати операцію.
"Навіть тут і оптична когерентна томографія не грає великої ролі, хоча інколи може виникнути питання, яке це відшарування. Може бути, наприклад, на фоні якихось запальних процесів. Тоді використовуємо і оптичну когерентну томографію".
При непрозорих оптичних середовищах, наприклад, коли є катаракта, зріла, лікар може тільки за допомогою ультразвуку діагностувати і вже тоді можна планувати комбіновану операцію видалення кришталика і оперативне лікування відшарування.
Лікування
Можна приймати сечогінні, можна дотримуватись ліжкового режиму.
"Раніше перед оперативним лікуванням відшарування, перед виникненням вітректомії, хворі лежали десь протягом тижня в ліжку, не вставали, сітківка прилягала і тоді проводили через склеру спеціальними силіконовими пломбами пломбування того місця, де була дірка".
Зараз використовують вітректомію трипортову — видалення скловидного тіла, евакуація рідини з-під сітківки, лазерна коагуляція цієї дірки і, як пломбування, тампонадою або газом, або силіконовою оливою.
"Десь, скажімо, в шести міліметрах від лімба ока, ставляться порти, це такі трубочки, які проникають в порожнину ока. Через одну цю трубочку рідина подається в око. Є спеціальна іригаційна система, яка подає рідину. Через іншу трубочку в око вставляється світловод, який освітлює все всередині, а через іншу трубочку вставляється вітреотом, який, гільятинно рухається туди-сюди, і він видаляє скловидне тіло. Цим же вітреотомом видаляється рідина через цю дірочку, сітківка лягає, тоді в області розрива створюються спайки між сітківкою і судинною оболонкою. І потім уже через одну з цих трубок вводиться тампонуючий газ або силіконова олива".
Операція триває приблизно 30-40 хвилин, каже лікар. Між кожною операцією потрібно провести санітарну обробку, продезінфікувати інструментар операційний.
Загалом в день можна провести до десяти операцій через відшарування сітківки ока. Лазерні операції з приводу розриву без відшарування можна проводити величезну кількість.
Чи потрібно спати в певному положенні після операції
Це залежить, яка це операція. Наприклад, якщо це відшарування сітківки, залежить, де локалізується розрив.
"Наприклад, розрив скроневої сторони, скажімо, праве око. Краще тоді лежати на лівому боці для того, щоб газ або силіконова олива піддавлювали. Якщо це, наприклад, розрив в центральній зоні сітківці, як правило, вводиться газ, треба певний час знаходитись вниз головою. І це дуже важливо для хорошого результату операції".
В якому випадку лікар може не помітити, що сітківка відшарувалася
Це пов'язано з шириною зіниці, з наявністю помутнілого кристалика.
"Чим старша людина, тим вужча стає з віком зіниця і гірше реагує на світло. Є такий псевдоексфоліативний синдром, це порушення обміну речовин, такий попілоподібний детрит, який відкладається по зіничному краю райдужки, по кришталику. Він теж створює спайку кришталика з райдужкою і не дозволяє нормально розширити зіницю".
Лікарю потрібно орієнтуватися на скарги, на анамнез. Якщо не дозволяє ширина зіниці оцінити стан сітківки, потрібно провести ультразвукове обстеження.
Операція ока в лікарні. Getty Images
Якщо не лікувати, що може статися
За словами Лютницького, у людини може знизитись внутрішньоочний тиск, тому що виробка внутрішньоочної вологи зменшується, і око буде зменшуватись в розмірах, може часто запалюватись, і може виникнути потреба його видалити.
Може тиск підвищитись, може розвинутись вторинна глаукома.
"Око буде дуже сильно, знову ж таки, боліти, і знову може бути необхідність для того, щоб його видалити".
Також якщо не лікувати хворобу, може розвинутись сліпота наслідок багатьох захворювань сітківки, наприклад, тромбоз, порушення кровообігу.
"Якщо не звернутися до спеціаліста, то цей набряк сітківки внаслідок порушення кровообігу буде триматись тривало. Чим триваліше він тримається, тим менші перспективи для зору".
В тих місцях, де було порушення кровообігу, виникає стан гіпоксії, організм пристосовується до цього тим, що починають рости нові судини. Судини ці дуже тонкі, при коливанні артеріального тиску, цукру, при цукровому діабеті вони розриваються, виникають крововиливи. Це приводить до важких ускладнень для розвитку неоваскулярної глаукоми, яка приводить до втрати ока.
Профілактика
- не вживати жирні продукти, жирні молочні продукти:
- не палити. Куріння вважають одним із факторів розвитку вікової макулярної дегенерації.
- вживати поліненасичені жирні кислоти, вітамін А, вітамін Е, С, мікроелементи: селен, цинк, мідь, антиоксиданти
- їсти овочі, фрукти, жирна морська риба.
- не займатися самолікуванням
- відвідувати спеціаліста раз на рік.
Читати ще
Читати ще «Мокре» та «сухе» око: в чому різниця, групи ризику та коли йти до лікаря. Пояснює офтальмолог
Читати ще Як зберегти дитячий зір у сучасних умовах. Розповіла лікарка-офтальмолог
Читати ще Як правильно підібрати окуляри та хто це має робити. Пояснює лікар