Війна страшна не тільки для людей, страждають від неї також тваринний і рослинний світи. Від вибухів і бомбардувань гинуть тварини, руйнується середовище їхнього проживання.
На цю тему і не тільки поговорили з Андрієм Сагайдаком, засновником природничого центру «Міжрічинська пуща», гідом у дику природу.
Пане Андрію, як природа регіону, де ви живете, призвичаюється до воєнних реалій?
Війна, звісно, на природу впливає. Єдине, що там, де йдуть бойові дії, цей вплив значно суттєвіший. Якщо говорити про регіон, де я працюю, а це межиріччя Дніпра й Десни, то тут такого впливу, на щастя, немає. До вибухів у нас всі звикли, бо поруч – військовий полігон. Роками тварини звикали до гучних звуків, які з нього доносилися, то вже не лякливі. Свого часу, коли створювали цей полігон, виселили кілька сіл. Окрім того, доступ людей у наші ліси був обмежений. То це, хоч як би здавалося дивним, позитивно впливало на деякі види тварин. Бо утворилися безлюдні території. Повторюся, що до вибухів тварини з часом призвичаїлися, навіть лосі на полігонах трималися, токовища тетерука були.
А ось безпосередньо із війною вплив на природу буде негативний, бо вибухи зовсім інші, не навчальні. Тепер уздовж кордону тварини можуть лякатися. А укріплення, які будують уздовж кордону з росією та білоруссю – це зайві перешкоди для тварин. Традиційно тварини кордони не дуже визнають. Могла бути міграція якихось тварин із білорусі до нас і в зворотному напрямку. Війна впливає на багато процесів – шляхи розселення тварин, їхню міграцію, індивідуальні території. З іншого боку, є такий момент, що загалом людей у лісах поменшало. То це для тварин позитивний момент.
.