ФОТО: Суспільне Чернігів
До 1990-го року його використовували підпільно, бо національний синьо-жовтий прапор за радянських часів був забороненим. Підняти його чи носити було злочином проти держави та каралося ув'язненням. За зміну прапора на синьо-жовтий над Чернігівською міськрадою націонал-демократичні сили боролися понад рік: збирали підписи, тиснули на тодішню владу.
Сергій Соломаха на початку 1990-х років був членом крайової організації Народного Руху України та депутатом Чернігівської міської ради. Згадує, поодинокі спроби вішати синьо-жовтий у місті були, однак вперше публічно національний прапор підняли під час акції протесту у січні 1990-го року, ці події отримали назву "Ковбасна революція".
Січень 1990, «Ковбасна революція». ФОТО: Укрінформ
"Піднімали і біля КГБ на трубі котельні. Тобто, такі випадки були. Можна було носити його, але це, так би мовити, одиночно. Тільки Ковбасна революція розбудила оцей сплеск. Коли люди бачили, що влада нічого не може зробити, тисячі людей виходять", – розповів член крайової організації Народного Руху України Сергій Соломаха.
Сергій Соломаха. ФОТО: Суспільне Чернігів
Спроб підняти національний прапор над Чернігівською міською радою було дві. Перша сталася у 90-му році, після підписання Декларації про державний суверенітет України.
16 липня 1990. ФОТО: Укрінформ
А 24 липня синьо-жовтий прапор підняли поряд із Київрадою.
"Ми тут же ж почали вимагати, а як вимагати, коли не сприймається? Тому почали збір підписів. На Красній площі було встановлено намети. Це зробила організація Народного руху, понад 900 підписів", – сказав Сергій Соломаха.
24 липня 1990. ФОТО: Укрінформ
Підписи під народним зверненням про підняття національного стяга поряд із державним рухівці передали до Чернігівської міськради. Через зміну влади це питання на розгляд сесії винесли лише 7 грудня, згадує Сергій Соломаха. Тоді голосування провалили, зі 150 депутатів "за" проголосували лише 22.
Збір підписів. ФОТО: Сергій Соломаха
Вдруге за підняття синьо-жовтого прапора у Чернігівській міській раді голосували вже після проголошення Акту про незалежність. Сталося це 29 серпня 1991-го року. Це рішення тоді підтримали 83 зі 117 присутніх депутатів.
"Як тільки відбулося голосування, відкрилися двері, бо на вулиці зібралися люди, і занесли урочисто прапор, поставили поряд… Там, де зараз прапор Чернігова, поставили прапор синьо-жовтий. А на місці державного нашого прапора стояв тоді червоно-синій прапор. І ні в кого навіть не було думки, що треба міняти прапор над будинком", – розповів Сергій Соломаха.
Прапор у міськраді. ФОТО: Суспільне Чернігів
Зміна прапора над міською радою відбулась спонтанно, згадує він. Саме тому ця подія лишилась незадокументованою. Зі згадок про неї – лиш невелика замітка у газеті "Чернігівські відомості", ані фото, ані відео не лишилося. Сталося ввечері 4 вересня 1991-го року.
Замітка у газеті «Чернігівські відомості». ФОТО: Державний архів у Чернігівській області
"Мені дали невеличкий гучномовець. Нас небагато було, людей 10, а треба було зібрати людей. І я ішов вулицею з рухівцями і кричав: "Люди, підходьте. Сьогодні буде подія. Вже не буде у нас над міською радою прапора УРСР, а буде наш український синьо-жовтий прапор. Тоді було піднесення і багато було радості. Навіть ось такі невеличкі події, але вони давали сили і наснаги. Прапор — це символ держави. І сьогодні з прапором ідуть у бій українські бійці", – розповів член крайової організації Народного Руху України Сергій Черняков.
Більше дивіться у відео: