За інформацією: Суспільне Чернігів.
ФОТО: Суспільне Чернігів
Опалюють хату дровами, а їжу готують на електроплитах. У селі Анисів біля Чернігова кілька домогосподарств залишаються без газу.
У вересні працівники "Чернігівгазу" проводили заміну шафових газорегулюючих пунктів, на два тижні відключили жителів від газопостачання та опломбували труби. Щоб відновити подачу газу, місцевим довелось укласти договір на технічне обслуговування будинкових систем вартістю 400 гривень на рік.
«Чернігівгаз» проводив ремонтні роботи. ФОТО: Суспільне Чернігів
Наталія Сердюк, одна з тих, хто відмовився підписувати новий договір і нині без газу.
"Нам зайшли поставили пломбу в присутності власника. Коли вже стали підключати людей до газу, то люди повинні були укладати договір на обслуговування і коштує він, якщо ти укладаєш його вдома, 400 гривень", – розповіла Наталія Сердюк.
Наталія Сердюк. ФОТО: Суспільне Чернігів
Жінка говорить, що не збирається платити за новий договір – за газ в неї заборгованості немає.
"Ми відмовились з тієї причини, що я знаю, що технічне обслуговування та ремонт газових мереж – ці кошти закладені у доставку газу, яку ми оплачуємо і в нас заборгованості по доставці газу нема, і за сам газ у нас заборгованості немає ні копійки".
Віктор Власенко, який мешкає на сусідній вулиці каже, поставили пломбу на газ без його відома, хоча він був вдома.
"Так, а що тут за проблема? Трубку накинув, воно не чутно нічого. Калитка відкрита. Потім, на другий чи третій день, до мене племінниця прийшла: "А що то у вас за пломба висить? Я й не бачив".
Пломба. ФОТО: Суспільне Чернігів
Чоловік опалює оселю дровами. Він розповідає: укладати договір на обслуговування йому навіть не пропонували.
"Для опалення він мені не потрібен. А для їжі – кубометри 2-3 в місяць мені потрібно. Ну, я так зрозумів, що по їх логіці такі клієнті їм не потрібні, які мало споживають газу".
Віктор Власенко. ФОТО: Суспільне Чернігів
За словами речниці "Чернігівгазу" Ольги Конопацької-Плєхової, раніше технічне обслуговування будинкових систем входило до тарифу за доставку газу. Зараз, це покладено на власників оселі:
"За стан внутрішньобудинкових мереж відповідальні саме власники, балансоутримувачі та орендарі. Йде мова в законі про ЖКГ, прийнятому ще у 2017 році, але питання технічного обслуговування будинкових систем газопостачання не було остаточно законодавчо врегульоване до весни 2021 року. Після того, як були внесені поправки в законодавство ми розпочали роз’яснювальну інформаційну кампанію".
Так виглядає договір. ФОТО: Суспільне Чернігів
Також, за її словами, відновити постачання газу без підписаного договору та обстеження будинкової системи – неможливо.
"Уявіть собі ситуацію, відключили газ у всьому селі. Людина прийшла додому, включила конфорку – газу немає, вона її не виключила. І при повторному пускі газу – цей газ просто пішов у приміщення. Або в неї десь на внутрішніх мережах могла бути якась непомітна розгерметизація. І потім при поновленні газопостачання може статися виток. Задля цього і потрібно проведення технічного обслуговування".
За словами Конопацької-Плєхової, ця послуга – ринкова і коштує 400 гривень на рік.
Речниця «Чернігівгазу» Ольга Конопацька-Плєхова. ФОТО: Суспільне Чернігів
Як каже юрист Олексій Кінебас, споживачі не зобов’язані укладати договір виключно з "Чернігівгазом". Але в області, "Чернігівгаз" є фактично монополістом.
"В разі, якщо облгаз чи міськгаз намагається цей договір нав’язати – єдино можливою правильною реакцією є подання відповідної скарги до НКРЕКП. Це контролюючий орган, який може санкції застосувати. Юридично ми можемо укласти договір з кимось іншим, а фактично ні. В цьому випадку виникає питання щодо формування ціни. Яким чином ця ціна сформувалась? В цьому випадку також можна звертатись до НКРЕКП та Антимонопольного комітету", – розповів Олексій Кінебас.
Наталія Сердюк вже подала заяву до поліції та звернулась зі скаргою до НКРЕКП.
Детальніше дивіться у сюжеті: