Проблема забезпечення чистою водою стає дедалі актуальнішою для мешканців сіл Чернігівської області. Через численні несприятливі фактори колодязі пересихають, а буріння глибоких свердловин часто виявляється надто дорогим для місцевих жителів.
У межах програми «Питна вода Чернігівської області на 2022–2026 роки», що мала б покращити ситуацію, реалізація заходів значно сповільнилася через воєнні дії. Втім, громади не чекають на державну допомогу та намагаються вирішувати проблему самостійно. Зокрема, неодноразові звернення жителів 210-го виборчого округу до народного депутата України Бориса Приходька не залишаються без уваги.
За його ініціативи та завдяки підтримці благодійного фонду «РАЗОМ» у селах Чернігівщини були збудовані артезіанські свердловини, що дали можливість забезпечити місцевих жителів якісною питною водою. Цей крок став важливим внеском у вирішення гострої проблеми водозабезпечення, перед якою постають села області.
Булахів
У селі Булахів через відсутність питної води не міг повноцінно працювати Пункт здоров’я, розташований у центрі села, а поряд із ним не було жодної криниці чи колонки з питною водою. Медики були змушені возити воду у пляшках із дому.
Жителі села звернулися до народного депутата Бориса Приходька з проханням допомогти, і вже під час зустрічі з ним разом вибрали місце для будівництва свердловини — центр села, поруч із Пунктом здоров’я.
«Ми дуже вдячні Борису Вікторовичу за свердловину. Хоч вона і розташована на території Пункту здоров’я, територія не є закритою, тому всі, кому потрібна вода, можуть прийти. Люди навіть приїжджають на машинах, щоб набрати воду. Дуже вдячні!» — Валентина ШКОТ, завідувачка Булахівського пункту здоров’я.
Нова Басань
У селі Нова Басань, що є центром Новобасанської громади, за словами голови Миколи Дяченка, більшість колодязів повністю висохла через зниження рівнів ґрунтових вод, а вода зі свердловин, які люди пробурили самостійно, є технічною. У селі налічується майже три тисячі жителів, до того ж багато дачників, тому потреба у воді дуже велика. Буріння свердловини та будівництво бюветного комплексу були здійснені за сприяння народного депутата Бориса Приходька.
«Ми вдячні Борису Вікторовичу за свердловину та питну воду. Я відправляв воду на аналіз. Аміак відсутній, фосфор, нітрати і нітрити теж відсутні, а рівень заліза становить 0,008 мг/л за норми 0,2 мг/л. Хіба ми могли мріяти про таке?», — Микола ДЯЧЕНКО, голова Новобасанської громади.
Навесні, пообіцяв голова, біля бювету буде облаштований велосипедний майданчик для зручного паркування велосипедів.
Бобруйки
У селі Бобруйки ситуація з питною водою також була критичною, тому люди звернулися до народного депутата, і вже через місяць у центрі села відбулося символічне відкриття нової свердловини.
Територію облаштували альтанкою та лавками, щоб мешканці могли не тільки набирати воду, а й відпочивати та спілкуватися.
«Колодязя в Бобруйках, де можна було б набрати питну воду, ще треба пошукати, а ті свердловини на 30 метрів, які люди робили самостійно, дають технічну воду. Свердловина, з якою нам допоміг Борис Вікторович, — добротна, і тепер у нас чудова вода. Ми дуже вдячні за це», — Оксана МОТОВИЛОВЕЦЬ, староста села Бобруйки.
Сираї
Навесні цього року питна вода з’явилася й у Сираях — за ініціативи старости Сергія Доломанського, місцевих жителів і у співпраці з народним депутатом. Локацію біля свердловини люди облагородили власними силами, і тепер це місце є одним із улюблених для них. Місцеві приходять сюди не тільки по воду, а й для того, щоб поспілкуватися.
«Ми щасливі і безмежно вдячні за допомогу. Такої свердловини, як наша, немає в усьому районі. Вода відмінна, без осаду, а система працює автоматично. Навіть світло автоматично вмикається біля альтанки з водою в темну пору доби, щоб людям було зручно», — Сергій ДОЛОМАНСЬКИЙ, староста Сираївсього старостинського округу.
Також Борис Приходько допоміг із будівництвом ще однієї свердловини в Сираях, що наповнює місцеву пожежну водойму водою.
Новий Биків
Новий Биків одним із перших звернувся по підтримку до Бориса Приходька, адже, як і в інших селах Чернігівщини, тут є проблема з водою: колодязі порожні, а свердловини на глибину 30 метрів дають воду, небезпечну для вживання.
Село велике — майже 2 000 жителів, тому потреба у воді значна. Проєкт із буріння глибокої свердловини був реалізований ще до війни, однак через постійні відключення електроенергії свердловина не могла забезпечувати людей водою на повну потужність. Під час чергового візиту до громади народний депутат ухвалив рішення передати двофазний дизельний генератор, що забезпечив стабільну роботу свердловини.
«Тепер у нас є вода високої якості навіть під час відключень світла, і ми не боїмося її вживати. Цього року одна з вулиць нашого села від цієї свердловини побудувала 700 метрів водогону, і 12 сімей отримали доступ до питної води просто у своїх оселях», — Ігор КОСТОВАРОВ, староста села Новий Биків.
Омелянів
У липні цього року в селі Омелянів пустили першу воду з артезіанської свердловини, побудованої за рекордні терміни — всього за місяць. На символічне свято прийшло багато людей з відрами і пляшками. Вони набирали воду, куштували її та раділи. Також запросили народного депутата Бориса Приходька, щоб подякувати йому за допомогу, адже Омелянів давно страждав від нестачі води — в колодязях вже почали рости дерева, а буріння свердловин для людей було надто дорогим.
«Наші люди були у відчаї, але завдяки Борису Вікторовичу ми маємо воду. Коли немає світла, до свердловини приходить багато людей. Вони набирають воду. Люди йому вдячні і я особисто також вдячна», — Раїса ШИЯН, староста Омелянівського старостинського округу.
За словами Раїси Шиян, у селі також заплановано будівництво водогону від цієї свердловини до медпункту.
Волевачі
У Волевачах свердловину побудували в центрі села, біля Будинку культури. Невдовзі заплановане її символічне відкриття. Люди радіють, адже замість каламутної води із замулених колодязів тепер мають чисту та прозору. Свердловина під’єднана до генератора, тому вона може працювати навіть під час відключення електроенергії. Важливо, що цією свердловиною користуються не тільки волевачани, а й жителі сусіднього села Бабарики, а інколи приїжджають навіть з Одинців.
За словами старости Одинцівського старостинського округу Олександра Непочатих, із появою свердловини вдалося вирішити одразу кілька проблем.
«По-перше, це питна вода для людей. По-друге, вода для гасіння пожеж. У нас поблизу немає ставків чи річок, звідки пожежна машина могла б набрати воду. Найближчі населені пункти з водоймами – Козелець і Остер, що за 10 кілометрів, або Скрипчин, до якого приблизно шість кілометрів. Під час гасіння пожеж важлива кожна хвилина. Тому ми вдячні народному депутату Борису Приходьку за свердловину та небайдужому голові нашої Остерської громади Леоніду Мисливцю, адже він посприяв тому, щоб у нас тут з’явився великий резервуар для води, що наповнюється від свердловини і може бути використаний пожежниками», – Олександр НЕПОЧАТИХ, староста Одинцівського старостинського округу.