За інформацією: Суспільне Чернігів.
Колаж, на якому зображені народні депутати, які голосують в Верховній раді, та АЕС. Суспільне Чернігів/Getty Images
Верховна Рада 11 лютого проголосувала за виділення 1 мільярда доларів на закупівлю двох ядерних реакторів російського виробництва у Болгарії для Хмельницької атомної станції. Рішення підтримали 269 депутатів.
Для чого це потрібно
Ці реактори використають для добудови 3 та 4 енергоблоків атомної електростанції. Будівництво 3 та 4 енергоблоків АЕС триває вже довгий час, і декілька разів призупинялось. Для 3 та 4 енергоблоків "Енергоатом" планує закупити ядерні реактори типу ВВЕР-1000. Їх виробляє Росія. "Енергоатом" купуватиме їх у Болгарії, де ще у 1990 році призупинили будівництво АЕС Белене. За словами компанії, це "знайома в Україні радянська розробка" та "Україна здатна сама обслуговувати ці реактори", і не купуватиме для цього компоненти та деталі у Росії.
Як проголосували нардепи з Чернігівщини та як вони пояснили свою позицію
Всі вісім народних обранців з Чернігівщини, а саме: Олег Семінський, Максим Зуєв, Сергій Гривко, Павло Халімон й Валерій Зуб (всі з фракції "Слуга народу"), Валерій Дубіль — фракція "Батьківщина", Борис Приходько — депутатська група "Довіра" та Анатолій Гунько — депутатська група "Відновлення України" також проголосували "за" це рішення.
Нардеп Сергій Гривко на своїй Фейсбук-сторінці зазначив, це єдиний шанс добудувати цю АЕС, бо більше нема таких комплектуючих.
Народний депутат з фракції «Слуга народу» Сергій Гривко. ФОТО: Слуга Народу"В нас є спеціалісти у цьому напрямку, які вміють збирати та обслуговувати ці енергоблоки. Це дасть додаткових 2200 МВт для України та додаткові робочі місця. А щоб зробити 2200 МВт із європейських або американських блоків, це потрібно з нуля будувати станцію, а це точно мінімум 10 років і в десятків разів більше коштів".
За словами заступника голови комітету з питань енергетики та депутата з фракції "Слуга народу" Олега Семінського, нині Україна щорічно витрачає понад 600 мільйонів доларів на імпорт електроенергії. А добудова ХАЕС допоможе зберегти ці кошти та генерувати більше електрики всередині країни.
Народний депутат з фракції «Слуга народу» Олег Семінський. ФОТО: Фейсбук-сторінка Олега Семінського
Народний депутат від фракції "Слуга народу" Максим Зуєв в коментарі Суспільному повідомив, що підтримав це рішення через те, що зараз у нас в державі дефіцит електрогенерації.
Народний депутат з фракції «Слуга народу» Максим Зуєв. Фейсбук-сторінка Максима Зуєва"Якщо ми не хочемо бути без світла, то ми маємо відновлювати наші потужності. Тим паче, що в цих двох реакторах (які збираються купити у Болгарії, — ред.) досить великий об'єм — 2200 МВт. Тому я повністю підтримую це рішення. Й не треба слухати маніпуляції, що вони з Росії та тп. Якщо ми хочемо сидіти в темряві, особливо, коли зараз на вулиці "мінуси", а тим більше, якщо будуть ще атаки на енергетичну інфраструктуру, то можна займатися популізмом та маніпуляціями. А якщо ми хочемо щось відновлювати та робити, то це єдиний правильний шлях".
Його однопартієць Валерій Зуб зазначив, що завжди підтримує ті рішення, які йдуть на користь держави.
Народний депутат з фракції «Слуга народу» Валерій Зуб. ФОТО: Фейсбук-сторінка Валерія Зуба
"Адже таким чином ми підвищуємо енергонезалежність держави. Атомна енергетика на сьогодні є одним з найдешевших джерел видобутку електроенергії".
Нардеп Анатолій Гунько з депутатської групи "Відновлення України" в коментарі Суспільному зауважив, що цей мільярд, який виділили на закупівлю реакторів, це — донорські кошти. В бюджеті України таких коштів нема і не буде найближчим часом.
Народний депутат від депутатської групи «Відновлення України» Анатолій Гунько. Фейсбук-сторінка Анатолія Гунька"Таке обладнання, які ми купуємо, воно вже є на всіх електростанціях України. Тому це дуже полегшить його обслуговування, адже в нас є всі відповідні фахівці. Я підтримав це рішення, тому що воно дуже вплине на енергонезалежність нашої країни", — сказав Анатолій Гунько.
Борис Приходько, нардеп з депутатської групи "Довіра", свою позицію з цього питання пояснює тим, що це необхідно Україні. Адже ці два реактори повністю забезпечать західний регіон електроенергією, що своєю чергою збалансує вартість електрики для населення.
Народний депутат з депутатської групи «Довіра» Борис Приходько. ФОТО: Фейсбук-сторінка Бориса Приходька"На Хмельницькій АЕС є подібні два реактори. Вони теж виробництва Росії. Болгарія закупила у Росії такі ж реактори у 1987-1989 роках. Вона їх вирішила не використовувати. Гроші, які ми сплатимо за це обладнання, не підуть Росії, адже реактори є власністю Болгарії. Зараз ми проголосували за виділення коштів на купівлю реакторів (за словами Бориса Приходька, йдеться про суму у 500 мільйонів євро, — ред.). Наступним буде рішення про будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС. Сам процес будівництва займе приблизно 4-5 років. Але, якби ми пішли іншим шляхом та замовляли ці реактори в інших місцях, то на це б пішло майже 10 років і набагато більше коштів", — зазначив нардеп.
Що відомо про добудову Хмельницької АЕС
У квітні 2024 року Кабінет міністрів подав до Верховної ради законопроєкт щодо будівництва 3 та 4 енергоблоків Хмельницької АЕС. Міненерго повідомляло, що реалізація проєкту здійснюватиметься виключно коштом "Енергоатому" із залученням кредитних можливостей і без використання грошей з державного бюджету України.
Будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС розпочали наприкінці 80-х років минулого століття, а припинили в 1990 році через накладений Верховною радою України мораторій. Та потім будівництво відновили й вирішили добудувати 5 та 6 енергоблоки.
В "Енергоатомі" повідомляють, що 3 енергоблок зможе забезпечити енергосистему України ще на 1 гігават потужностей електроенергії. У липні 2024 року у Нетішині вже готувались до добудови 3 та 4 реакторів: встановлювали обладнання, готували містечко для працівників, завозили техніку.
Міністр енергетики Герман Галущенко ще у 2024 році повідомляв, що при добудові третього енергоблока ХАЕС "будуть враховані всі норми безпеки".
Читати ще
Читати ще Верховна рада підтримала скасування Господарського кодексу: як голосували депутати з Чернігівщини