Реклама: [email protected]
Сегодня: 05/07/2025
PRAVDA.cn.ua
  • Новости
  • Работа
  • Погода
  • Веб-камеры
  • Карта города
  • Пробки онлайн
  • Знакомства
  • Еще
    • Карта воздушных тревог в Украине
    • Карта боевых действий «Deep State»
    • Поздравления
PRAVDA.cn.ua

Главная / Новости Чернигова

Врятувати вухасту сову: чернігівська історія

0462.ua
23:38 - 31/01/2021
Новости Чернигова

Із птахами жителі міста зіштовхуються майже щоденно. Переважно це голуби, синиці та досить велике розмаїття воронових. Утім чимало видів птахів, які, хоча й живуть зовсім поряд, до певної міри лишаються для нас екзотикою.

Спробуйте пригадати, чи доводилося вам у місті бачити, наприклад, яструба чи вухасту сову? А якщо й так, то наскільки часто це траплялося? Утім останнім часом сови або яструби з’являються в Чернігові дедалі частіше. На жаль, не від хорошого життя. Нерідко такі появи відбуваються внаслідок нещастя.

На початку року, саме через прикрий випадок удома, у чернігівки Христини Щербакової з’явилася вухаста сова. Птах намагався залетіти до будинку, але вдарився об скло та впав неподалік балкона багатоповерхівки на Масанах. Сова була дезорієнтована й ослаблена.

Врятувати вухасту сову: чернігівська історія

Ветеринари не допоможуть

Христина Щербакова допомагала птахам ще з дитинства, приблизно 18 років тому. Починалося це з голубів, однак часом до неї приносили травмованих птахів інших, більш рідкісних для нас, порід. Дівчина розповіла, що спочатку пробувала звертатися до ветеринарів, але в них немає відповідної кваліфікації, і тому, як правило, зарадити вони не можуть. Тож учитися всього довелося самостійно. Допомагали розібратися в тонкощах пташиного життя та здоров’я фахова література й інтернет. Там вона знаходила більш досвідчених однодумців та отримувала слушні поради.

– Свого часу я сама зіштовхнулася із тим, що спеціалістів немає. Тому нині навіть ветеринарні клініки, якщо до них приносять поранених або хворих птахів, дають мої контактні дані, – каже Христина Щербакова.

За її словами, нині в Чернігові побільшало диких птахів. Деякі з них, наприклад вальдшнепи, потрапляють сюди під час перельотів. Нерідко вони б’ються у вікна й отримують черепно-мозкові травми, потрапляють й під машини. Зустрічаються яструби та деркачі. Тут вони полюють на голубів, коли у звичному для них середовищі бракує їжі.

Як дикі, так і звичні для нас міські птахи страждають від неправильного харчування. Наприклад, голуби досить охоче їдять хліб, але перетравити його не здатні, тож він перетворюється на однорідну масу та застигає у волі. У таких випадках на пташину чекає смерть.

– Навіть у своєму дворі неодноразово спостерігала таку картину: люди висипають біля смітника рештки хліба. І хоча зараз це робиться рідше, проте все одно досить часто. Голуби їдять хліб і потім страждають, по них видно, що вони не можуть його перетравити. У Києві навіть робили УЗ-дослідження, які показали, що цей хліб не перетравлюється, і птах може загинути, – наголошує Христина Щербакова.

До того як вухаста сова, яку зрештою вдалося врятувати, вдарилася у вікно, вона також була хвора. При цьому без наслідків людської діяльності не обійшлося й у цьому випадку.

Врятувати вухасту сову: чернігівська історія

Наслідки рекордних врожаїв?

Перші випадки отруєння хижих птахів почали фіксуватися близько двох років тому. Христина Щербакова розповіла: повідомлення про тих же яструбів із симптомами отруєння надходили з усіх куточків країни. І такі випадки не поодинокі.

Справа в тому, що більшість пернатих хижаків полюють на мишей та інших гризунів. Останніх же активно труять через шкоду, яку вони чинять сільськогосподарським культурам. У свою чергу отруєні гризуни потрапляють до пазурів сов та яструбів. А враховуючи, що ті ж сови їдять здобич разом із тельбухами та шерстю, до їх організму потрапляє й отрута.

В Україні, зокрема й на Чернігівщині, постійно збільшуються площі вирощування агрокультур. Упродовж останніх семи років виробники щосезонно встановлюють нові рекорди збору зернових. Зрозуміло, що така інтенсивна діяльність не може не позначатися на дикій природі.

Наприклад, на Поліссі зникають зайці, а відповідно, серед хижаків, що на них полюють, розпочався голод.

Начальник відділу тваринного світу та біоресурсів обласної екологічної інспекції Артем Коломієць розповів, що останнім часом почастішали випадки, коли ті ж лисиці селяться ближче до людей, наприклад у покинутих хатах. Звідти вони роблять набіги на курятники або кролячі клітки. Ліс уже не здатен прогодувати хижаків, і вони мігрують ближче до людей.

Схожі процеси почалися й у пташиному царстві. Так, у Чернігові з’являються хижі пернаті, які раніше сюди не залітали.

– Два роки тому в нас майже зникли гризуни. Після того хижих птахів почали бачити там, де їх ніколи не було. Наприклад, є такий птах – лунь. Він ніколи не полює на інших птахів, однак на наших очах намагався вполювати куріпку. А ще люди жаліються на яструбів, які пробують вполювати курчат. Ці птахи прилітають сюди виснаженими і намагаються зловити бодай когось, – розповідає Христина Щербакова.

Тож, вочевидь, і вухаста сова, яка народилася лише минулого року, також почастувалася отруєною мишею. Однак птахові пощастило потрапити до хороших рук.

Врятувати вухасту сову: чернігівська історія

Доводиться ловити мишей

Нині вдома у Христини живе кілька хижих птахів. Усі вони потрапили до рук рятівниці в критичному стані, і більшість уже ніколи не зможе відчути смак польоту. Наприклад, канюк потрапив із простріленими крилами, відновити які вже не можна. Його буквально довелося заново вчити тримати рівновагу та ходити. Птах, який фактично втратив крила, не може вижити самостійно. Є й сокіл, який або вдарився об вікно, або його свідомо скалічили люди. Літати він також не може.

Прогодувати хижого птаха досить складно. Так, звичайне куряче філе йому не підходить, не кажучи вже про ковбасні вироби. Там недостатньо необхідних речовин, тому кістки сов або яструбів починають тоншати і можуть зламатися навіть під час помаху крил. Тож Христина Щербакова здобуває для них їжу самостійно – ловить мишей. Для цього вона розставляє пастки, однак робить це в місцинах, віддалених від поля або смітників. Тобто там, де миша не може з’їсти абищо.

Коли сова потрапила до рятівниці, то була дезорієнтована, а під шкірою мала емфізему. Однак, на щастя, стан птаха ще не був критичним.

– Вона не була сильно виснажена, тобто не худенька. Але пухоїди на ній уже були. Ці комашки, які пошкоджують пір’їни, з’являються на птахах тоді, коли щось не в порядку.

Відновилася сова доволі швидко і нині вже активно літає, проситься на волю. Дуже проситься, але випускати її зарано. На початку в неї був стрес і від нашої присутності. Вона майже не їла. Доводилося напихати її через силу. Тільки вночі могла трошки щось поїсти, поки ніхто не бачив. Але згодом апетит прокинувся, і тепер вона їсть, скільки б їй не дали, – розповідає Христина Щербакова.

Врятувати вухасту сову: чернігівська історія

Нині сова абсолютно здорова. Однак для того, аби її випустити, потрібно вгадати з місцем та погодою. Так, для цього підходять лише дні без сильних морозів та вітру. Для того, аби хоча б упродовж доби вона змогла відсидітися та адаптуватися до повернення на волю у сприятливих умовах. До того ж потрібно випускати її там, де немає воронових. Адже ці види ворогують між собою, і воронові можуть напасти на сову, якщо побачать десь неподалік. Як правило, вони лише проганяють її зі своєї території, однак можуть і поранити або навіть вбити.

– Колись я випускала боривітра біля Ялівщини. Ворони там живуть, але я подивилася і не побачила їх. Проте, коли боривітер полетів, вони зненацька з’явилися й накинулися на нього. Я дуже злякалася. Але вони поганяли його трошки та полетіли у своїх справах. Та після цього я вирішила більше не ризикувати. І тепер випускаю птахів лише в тих місцях, де ворони не живуть, – розповіла Христина Щербакова.

Історію цієї вухастої сови до певної міри можна вважати щасливою. Адже хоча вона постраждала від отруєння та удару об вікно, проте потрапила до дбайливих рук людини, що вміє допомагати пернатим. Однак скільки птахів опиняться у скрутній ситуації через людську діяльність і чия історія набагато трагічніша за цю – полічити, мабуть, неможливо.

Наостанок, варто констатувати, що в Україні живе 13 видів птахів, що відносяться до совових. На жаль, їх чисельність дуже скоротилася, а такі поширені раніше види, як пугач та сова болотяна, опинилися на межі вимирання.

Еженедельник "Семь Дней"

Источник

Предыдущая новость

Учнів чернігівських шкіл більше не залучатимуть до прибирання класів

Следующая новость

Підготовка чернігівської «Десни» на зборах у Туреччині триває

Похожие записи

На Чернігівщині жінка народила у кареті «швидкої»

На Чернігівщині жінка народила у кареті «швидкої»

19:36 - 05/07/2025
Волонтери, які відновлюють старовинні дерев’яні будинки Чернігова, створили сайт

Волонтери, які відновлюють старовинні дерев’яні будинки Чернігова, створили сайт

19:35 - 05/07/2025
Чоловік, який розвозив пошту, потрапив під атаку FPV-дрона у Грем’ячі, що за 2 км від російського кордону

Чоловік, який розвозив пошту, потрапив під атаку FPV-дрона у Грем’ячі, що за 2 км від російського кордону

15:35 - 05/07/2025
«Поки мені надавали допомогу, росіяни ще 4 рази скидали вибухівку»: водій «Укрпошти» розповів про поранення у Грем’ячі

«Поки мені надавали допомогу, росіяни ще 4 рази скидали вибухівку»: водій «Укрпошти» розповів про поранення у Грем’ячі

15:35 - 05/07/2025
На Чернігівщині майже 300 абонентів – без світла

На Чернігівщині майже 300 абонентів – без світла

14:35 - 05/07/2025
Патрульні Чернігівщини розшукали та повернули додому жінку поважного віку

Патрульні Чернігівщини розшукали та повернули додому жінку поважного віку

14:35 - 05/07/2025
Прикордонник Андрій Гець із Чернігівщини, який повернувся з полону 19 червня, розповів, як туди потрапив і що пережив

Прикордонник Андрій Гець із Чернігівщини, який повернувся з полону 19 червня, розповів, як туди потрапив і що пережив

10:35 - 05/07/2025
Російські війська атакували чотири громади на Чернігівщині

Російські війська атакували чотири громади на Чернігівщині

10:35 - 05/07/2025

Последние новости

Новости Чернигова

На Чернігівщині жінка народила у кареті «швидкої»

19:36 - 05/07/2025

27 червня на лінію «103» надійшов виклик до 25-річної вагітної жінки. Скарги: біль в животі. Виїхала бригада Малодівицького ППББ Прилуцької...

Подробнее
Волонтери, які відновлюють старовинні дерев’яні будинки Чернігова, створили сайт
Новости Чернигова

Волонтери, які відновлюють старовинні дерев’яні будинки Чернігова, створили сайт

19:35 - 05/07/2025

Організація «Дерев’яне мереживо Чернігова» запустила оновлений сайт. Це «онлайн-музей дерев’яного зодчества Чернігівщини», де можна дізнатися про відновлені будинки та отримати поради для...

Подробнее
Чоловік, який розвозив пошту, потрапив під атаку FPV-дрона у Грем’ячі, що за 2 км від російського кордону
Новости Чернигова

Чоловік, який розвозив пошту, потрапив під атаку FPV-дрона у Грем’ячі, що за 2 км від російського кордону

15:35 - 05/07/2025

За інформацією: Суспільне Чернігів. Пошкоджена автівка "Укрпошти" після атаки FPV-дрона. Грем'яч, 4 липня 2025 рік. Ігор Ярош Водій 109-го пересувного...

Подробнее
«Поки мені надавали допомогу, росіяни ще 4 рази скидали вибухівку»: водій «Укрпошти» розповів про поранення у Грем’ячі
Новости Чернигова

«Поки мені надавали допомогу, росіяни ще 4 рази скидали вибухівку»: водій «Укрпошти» розповів про поранення у Грем’ячі

15:35 - 05/07/2025

За інформацією: Суспільне Чернігів. Двері машини "Укрпошти" в осколкових дірках. 4 липня 2025 рік, Грем'яч. Ігор Ярош 49-річний водій 109-го...

Подробнее
  • UA-NEWS.in.ua
  • Pro-KYIV.in.ua
  • Davniyhalych.if.ua
  • TheKIEV.city
  • DONBASS.center
  • KRIVOYROG.biz
  • TERNOPIL.cx.ua
  • TOPNEWS.uz.ua
  • CHE-NEWS.info

© 2025 Новости Чернигова. Допускается цитирование материалов без получения предварительного согласия PRAVDA.cn.ua при условии размещения в тексте обязательной ссылки на PRAVDA.cn.ua - городской портал. Для интернет-изданий обязательно размещение прямой, открытой для поисковых систем гиперссылки на цитируемые статьи не ниже второго абзаца в тексте или в качестве источника. Нарушение исключительных прав преследуется по закону.

  • Главная
  • Новости
  • Работа
  • Погода
  • Веб-камеры
  • Афиша
  • Карта Чернигова
  • Пробки онлайн
  • Знакомства