Нещодавно ми розповідали про готель братів Бодаєвих у Чернігові, який працював у Чернігові на початку ХХ сторіччя. Між тим, це був аж ніяк не єдиний готель, що функціонував у Чернігові в той час. Зокрема, одним із перших чернігівських готелів був «Царьград».
Розташовувався він у центральній частині Чернігова та розміщувався на першому поверсі будинку Гурвіча, тобто власного приміщення не мав. До того ж, у приміщенні, де він розташовувався, були інші заклади зі сфери обслуговування.
За словами кандидата історичних наук Максима Блакитного, в назві готелю невипадково відчувається імперське відлуння і водночас релігійна складова, бо ще з давніх часів побутувала теорія, що Москва – третій Рим.
«То був активний період російсько-турецьких воєн XVIII – XIX сторіччя. Амбіції Росії захопити мусульманський Стамбул – столицю Османської імперії (колишній Константинополь, столиця християнської Візантійської імперії) – проявилися і в назвах. Це невипадково, бо тоді територія України також була окупована Росією.
Перший Рим впав, як і другий Рим – Константинополь, а амбіції, що Москва – наступний «Рим», нікуди не зникли. І в ті часи через назву намагалися впроваджувати потрібний наратив, психологічно впливати на мешканців міста і тих людей, які там проживали, або гостей», – зазначив Максим Блакитний.
Історик також пояснив, що наприкінці ХІХ сторіччя – на початку ХХ популярністю серед мешканців міста цей заклад не дуже користувався, більш популярними були інші готелі – «Гранд готель», «Олександрівський».
.