Ця однорічна водна рослина зустрічається на глибині 50-100 см у добре прогрітих малопроточних водоймах, заплавних озерах і старицях, затоках річок. Рослина віддає перевагу ділянкам з коливанням рівня води протягом вегетації, з мулистими, мулисто-піщаними та мулисто-торф’янистими донними відкладами.
Водяний горіх плаваючий має гнучке стебло 50-150 см завдовжки. Цікаво, що в окремих представників цього виду довжина стебла може досягати 500 см.
Плаваючі листки рослини утворюють розетку діаметром до 20 см. Мозаїчне розміщення ромбічних листкових пластинок забезпечується завдяки різній довжині здутих, заповнених повітроносною тканиною черешків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уродженець Чернігівщини очолив єдину УАПЦ в Австралії (Фото)
У травні-червні водяний горіх плаваючий прикрашає довкілля чарівними надводними квіточками з чотирма білими пелюстками.
Період плодоношення цього творіння природи припадає на липень-серпень. Плід у рослини кістянкоподібний. Однак м’ясиста частина плоду швидко руйнується у воді, після чого він набуває вигляду чотирирогого (дворогого) горіху. Розмножується рослина насінням.
Донедавна водяний горіх плаваючий був на сторінках Червоної книги України. Проте останні наукові дослідження підтвердили екологічну шкоду цієї рослини. З’ясовано, що зарості водяного горіха блокують розвиток фітопланктону – основного генератора кисню. На сьогодні цей вид рослинного світу виключений зі списку охоронюваних.
За даними 2021 року, у межах Ялівщини є єдине місцезростання виду на русловій, зарегульованій частині річки Стрижень (біля дамби по вул. Стрілецька, з боку лісової території). Там знайдено 5 екземплярів виду.
Плоди рослини у твердій шкаралупі, всередині знаходять велике біле ядро. Водяний горіх дуже смачний і поживний: у ньому міститься до 3 відсотків жиру, 24 відсотка білка і 55 відсотків крохмалю. Його їдять сирим, звареним у солоній воді або запеченим у жарі, як картоплю.
Горіх розмелюють на крупу та борошно.
Козаки споживали його в їжу. У згадках мандрівників описують спосіб заготівлі горіхів, що знаходяться на річковому дні. Закидалася у воду повстина і горіхи чіплялися до неї.
Також водяний горіх дуже чутливий до хімічного складу води, й може рости тільки в екологічно чистих зонах, тому його присутність — ознака чистоти водойми.
Фото з Мережі
Джерело: КЗ «Регіональний ландшафтний парк «Ялівщина» та Wikipedia
–