За інформацією: Суспільне Чернігів.
Консервація мозаїки на Міському палаці культури у Чернігові. Суспільне Чернігів
У Чернігові розпочали консервацію найстарішої у місті мозаїки, яка розташована на будівлі Міського палацу культури. Це роблять для того, щоб завершити термомодернізацію будівлі. Про це Суспільному повідомила директорка палацу культури Ірина Должикова. З її слів, мозаїка буде закрита, поки її не відреставрують. Що відомо про це та що розповідає художниця та дослідниця Олена Загребіна про процес консервації мозаїки — читайте далі.
Що відомо про консервацію мозаїки
Мозаїку, яка розташована на Міському палаці культури, закрили спеціальними панелями. Зі слів Ірини Должикової, це допоможе завершити термомодернізацію будівлі.
"Потрібно фасад зробити, бо у нас гниє утеплювач. Термомодернізація будівлі полягає в тому, що потрібно зробити оболонку і все закрити, а ми не можемо це зробити декілька років. Для того, щоб нам відкрити центральний вхід до палацу культури, нам треба доробити цей кут (там, де розташована мозаїка, — ред.). Між панелями лежить утеплювач, туди попадає сніг, вода затікає і він гниє по всьому палацу. І ці гроші, які вже вкладені, вони пропадають".
Ірина Должикова. З Facebook-сторінки Ірини Должикової
Мозаїка буде закрита до того часу, поки її не відреставрують. Під час війни це зробити неможливо, бо це дуже дорого, каже Ірина Должикова.
Декілька років тому в департаменті культури взяли дозвіл на збереження та закриття цієї мозаїки. Це зараз і виконується, тобто взяли мозаїку в окрему рамку, як картину бережуть. Вони упаковують її і закривають. Щоб її взяти під загартоване скло і зробити підсвітку, на це треба великі гроші. В управлінні ЖКГ сказали, що це буде коштувати декілька мільйонів. Тому під час війни не логічно вкладати гроші й відкривати цю мозаїку".
Перед тим, як розпочати консервацію мозаїки, до палацу культури приїжджали фахівці з Києва, тому цей процес відбувається з дотриманням усіх вимог, каже директорка палацу культури.
"Це робиться для того, щоб не потрапляла туди вода, сніг. Мозаїка багато років була на вулиці, вона сиплеться, камінці опадають. Тому треба шукати професіонала, який цим займається, тобто відреставрує. Її треба доводити до ладу".
Консервація мозаїки у Чернігові. Суспільне Чернігів
Щодо того, які роботи з консервування мозаїки вже виконані, а які ще необхідно провести, коли саме розпочали та як довго триватиме цей процес, скільки грошей на це передбачено, Суспільне звернулося за коментарем до начальника управління капітального будівництва Чернігівської міської ради Олександра Макарова. Дати коментар журналістам він відмовився та сказав писати інформаційний запит.
Що каже художниця
Художниця, дослідниця та засновниця спільноти "Чернігів Монументальний" Олена Загребіна Суспільному розповіла, що проти того, щоб мозаїка була закритою, бо це частина історії.
"Мозаїки створені для того, щоб вони були відкритими, тому хочеться її бачити відкритою, а не закритою. Тут треба враховувати дуже багато різних думок, головне, щоб ця мозаїка залишилася у місті, бо вона є частиною історії, є унікальним твором. Скоріш за все, до неї причетний один із відомих письменників — це Григір Довженко. Тому для кожного міста цікаво розповідати історію наочно, не казати, що там було колись, а показувати. Тим більше, що мозаїка розміщена на палаці культури, і дуже важливо показувати та розповідати про нашу історію, про нашу культуру".
Олена Загребіна. Суспільне Чернігів (архів)
Наразі, зі слів художниці, від громадськості збираються писати запити до управління та департаменту культури щодо стану збереження мозаїки.
"Щоб розуміти, яка ситуація з мозаїкою. Тому що тема консервації обговорюється давно. Чекатимемо потім на результати".
Нагадаємо, у 2020 році на сайті електронних петицій опублікували пропозицію, щоб зберегти мозаїку на Міському палаці культури. Як тоді розповідав автор петиції, чернігівський історик Ігор Кондратьєв, ця мозаїка – найстаріша у місті. Їй – 50 років.
У 2023 році стало відомо, що у Чернігові продовжили термомодернізацію будівлі палацу культури, в рамках якої й мала відбутися консервація мозаїки, якій надали статус пам'ятки місцевого значення.
Читати ще
Читати ще
Консервація найстарішої мозаїки та утеплення Міського палацу культури: на що витратять 28,2 млн грн з бюджету Чернігова
Читати ще
Чернігівці просять зберегти мозаїку на Міському палаці культури: вона найстарша у місті