Днями стало відомо, що неподалік Чернігова з річкового берега стирчить ніс (чи корма) якогось давнього човна, вимитого водою. Мабуть, літня спека стала рушієм відкриття.
Звісно, місцевих археологів та істориків знахідка рибалок не залишила байдужими. Зокрема, історик й археолог Ігор Ігнатенко вважає її важливою, адже човни з цілої колоди видовбували в сиву давнину.
«Це особлива знахідка. Наскільки я знаю, навіть у музеї судноплавства України на Хортиці музеєфікованих човнів такої хорошої збереженості немає. То я вважаю, що цей човен становить цінність. Чи буде він відкопаний цього року, чи буде якось консервуватися, нині наразі остаточної відповіді немає. Але я переконаний, що полишати цю знахідку просто так не можна», – зазначає Ігор Ігнатенко.
Він розповів, що вже їздив подивитися на човен, бо має певний досвід у дослідженні суден.
«У нас на Чернігівщині немає фахівців із розкопок суден. Я і ще дехто з археологів. Але наші дослідження були як приватна ініціатива. Ми не проводили робіт із консервації знахідок. Просто приїхали на об’єкт, розчистили, зафіксували, зробили заміри, креслення й опублікували результати роботи.
А в цьому випадку я вважаю, що треба розкопати та передати експонат на музеєфікацію. Повторюся, що моя позиція – знахідка має бути збережена, бо вважаю її цінною. Адже дерев’яні церкви навіть початку ХХ століття беруть на облік, як пам’ятки національного значення. Хоча їх в Україні багато. А отаких човнів практично немає. Це як пам’ятка історії техніки. І вона, можна сказати, виняткова. Бо якраз у нас пам’яток історії, науки й техніки, порівняно з Європою, обмаль. То нам треба надолужувати», – переконаний Ігор Ігнатенко.
Сергій Лаєвський, директор Чернігівського обласного історичного музею імені В. В. Тарновського, сподівається, що знахідку таки спіткає щаслива доля.
«Сподіватимемося, що човен врятують, дістануть і збережуть. Дуже хотілося б, щоб він залишився в Чернігові і прикрашав майбутні експозиції та виставки музею. Чому б і не нашого?» – зауважив Сергій Лаєвський.
.
Ірина Осташко
Фото – Центр археології та стародавньої історії Північного Лівобережжя
–