За ступенем забруднення території Чернігівщина є умовно чистою. Слабкою ж стороною області є організація системи управління відходами. Адже всі наявні в регіоні сміттєзвалища та полігони не відповідають встановленим вимогам законодавства.
Про це під час брифінгу в ОВА повідомила начальниця відділу регулювання природних ресурсів та відходів Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Наталія Тулюпа.
Крім цього, на стан ґрунтів та атмосферного повітря негативно впливає наявність значної кількості стихійних сміттєзвалищ.
Тверді побутові відходи, що утворюються в регіоні, складають на полігонах і сміттєзвалищах. Так, на початок року до обласного реєстру місць видалення відходів внесено 552 такі об’єкти (займають площу майже 2 тисячі гектарів), серед них: 11 полігонів, 496 звалищ твердих побутових відходів та інші.
За інформацією Департаменту енергоефективності, транспорту, зв’язку та житлово-комунального господарства Чернігівської ОДА за 2024 рік, на території області загалом було зібрано та перевезено на полігони та звалища майже 242 тисячі тонн відходів. Приблизно 226 тисяч тонн становлять змішані відходи. Решта – великогабаритні тверді побутові відходи, відходи зеленого господарства, вуличний змет, будівельне сміття тощо.
Значною є й кількість відходів від руйнувань, що утворились від початку повномасштабного вторгнення рф. Станом на 1 квітня 2025 року в регіоні таких обліковується більше як 74 тисячі. На жаль, їх обсяг продовжує збільшуватись як у громадах, які безпосередньо межують із країною-агресоркою (наприклад, у Семенівській та Городнянській), так і у віддалених від кордону (наприклад, у Прилуцькій).
Для тимчасового зберігання відходів від руйнувань на Чернігівщині визначено чотири місця: два на території Киселівської громади й по одному – в Іванівській і Киїнській.
На створення та забезпечення належного функціонування комплексної регіональної системи управління відходами спрямований Регіональний план управління відходами.
Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА наразі працює над коригуванням із метою приведення до вимог чинного законодавства проєкту Регіонального плану управління відходами Чернігівської області на період до 2030 року, який було розроблено ще у 2020 році.
Вимоги до плану приведення місця розміщення відходів у відповідність із вимогами законодавства затверджено наказом Міндовкілля № 455 від 29.04.2024, але він набуває чинності з дня офіційного опублікування, та не раніше дня припинення або скасування дії правового режиму воєнного стану в Україні.
Установлено, що з 1 січня 2030 року експлуатація місць розміщення відходів (полігонів, звалищ), що не оснащені системами вилучення та знешкодження біогазу і фільтрату, системами моніторингу викидів в атмосферне повітря та моніторингу забруднення ґрунтів і підземних вод, забороняється. Регіональний план визначатиме, які місця видалення відходів можна використовувати, а які мають бути рекультивовані, скільки та яких підприємств для оброблення відходів треба передбачити, створити і збудувати.
Фото ілюстративне
–