За інформацією: Суспільне Чернігів.
Підопічні Городнянського психоневрологічного інтернату та їх кімнати у цьому закладі. Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернігівській області
Жінок не пускають у кімнати та коротко стрижуть. Такі недоліки, що є порушенням прав підопічних, виявили у Городнянському психоневрологічному інтернаті на Чернігівщині представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернігівській області разом з представниками громадськості. Під час свого візиту вони зауважили, що у закладі бракує ширм, тому медичні процедури проводяться без належної конфіденційності. Окрім того, у психоневрологічному інтернаті тривалий період немає лікаря-психіатра та відсутнє укриття. Як цю ситуацію пояснює керівництво закладу — далі у матеріалі.
Про перевірку
Як повідомило Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернігівській області на своїй Facebook-сторінці, Городнянський психоневрологічний інтернат вони відвідали в межах проєкту "Регіональні групи національного превентивного механізму". Це був повторний візит.
Заклад розрахований на 185 людей, на момент відвідування в ньому перебували 183 підопічні.
Група перевіряючих мала можливість ознайомитись з умовами проживання, організацією харчування, рівнем побутового та медичного забезпечення людей, які там перебувають.
"Скарг на жорстоке поводження від підопічних не надходило. Попри позитивні аспекти, група НПМ (національного превентивного механізму, — ред.) виявила низку недоліків, що є порушенням прав підопічних", — зазначають у Представництві Уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернігівській області.
Городнянський психоневрологічний інтернат на Чернігівщині. Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернігівській області
У коментарі Суспільному в. о. директора Городнянського психоневрологічного інтернату Олександр Колоша розповів, що, дійсно, 6 січня до них приїздили перевіряючі.
"Була особисто представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернігівській області Лариса Шумна та ще двоє представників, і двоє представників громадськоcті. Останнім часом вони не вперше відвідують заклад, надають свої зауваження та рекомендації, які ми виконуємо. Але інколи бувають такі зарозумілі ситуації, що не знаємо як їх пояснити, не те що виконати, — зазначив Олександр Колоша.
Далі надаємо перелік недоліків, виявлених під час візиту, та пояснення в. о. директора Городнянського психоневрологічного інтернату щодо цих ситуацій.
"Перукар стриже усіх, як хто хоче"
- Зауваження, виявлені під час візиту групи НПМ: "Жінкам не дозволяють вдень перебувати у своїх кімнатах, тому підопічні змушені проводити дозвілля у кімнаті відпочинку, що викликає фізичний та психологічний дискомфорт; вдень подушки та ковдри прибирають у шафи, що створює незручності для підопічних".
Підопічні у кімнаті відпочинку. Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернігівській області
Підопічні у кімнаті відпочинку. Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернігівській області
За словами Олександра Колоші, насправді ніхто не забороняє підопічним перебувати вдень у своїх кімнатах.
"Момент, коли була зроблена світлина, на якій жінки сидять на стільчиках і лежать на підлозі у кімнаті для відпочинку, — це час після сніданку, та прийому ліків, коли у нас підопічні зазвичай переглядають телевізор. Поки вони тут, у їх кімнатах — прибирають. Їх ніхто не змушує. Хто хотів — міг бути у себе, і на одній із світлин ми бачимо, що жінка сидить саме у кімнаті. Але треба розуміти, що у нас більшість підопічних — це люди, яких суд визнав недієздатними через певні психічні захворювання, решта — обмежено дієздатні. Тому їх поведінка може бути специфічною та непередбачуваною",— пояснює Олександр Колоша.
Кімнати підопічних. Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернігівській області
- Зауваження, виявлені під час візиту групи НПМ: "Жінок коротко стрижуть задля запобігання педикульозу, на що підопічні неодноразово скаржилися".
Керівник інтернату каже: у них у штаті є перукарка, яка робить зачіски підопічним.
"У нас є ставка перукаря: він стриже усіх, як хто хоче. Але ж треба розуміти, що наші підопічні не завжди можуть слідкувати за собою, то ж часто просять зробити коротку зачіску, щоб волосся не заважало. Це неможливо зробити примусово".
Підопічні у кімнаті відпочинку. Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернігівській області
"Лікар-психіатр — це наш біль"
- Зауваження, виявлені під час візиту групи НПМ: "Тривалий період наявна вакантна посада лікаря-психіатра, що негативно впливає на стан підопічних, зокрема в день візиту підопічна самостійно пошкодила собі нижню кінцівку, у зв'язку з чим довелося накладати джгут; відсутні регулярні медичні огляди".
Такого фахівця, як лікар-психіатр — у закладі немає з квітня 2024 року, — жаліється Олександр Колоша.
"Ми подавали заявку й до центру зайнятості, й самі шукали, але на таку зарплатню так нікого і не знайшли. Ставка — 7268,75 гривні. Якихось додаткових заохочень (наприклад, житло, — ред.) — такого у нас не передбачено. Лікар-психіатр — це наш біль".
Саме тому, каже керівник закладу, в інтернаті відсутні регулярні медичні огляди:
"За потреби, медичний огляд у нас проводить терапевт, який працює у іншому медзакладі, а у нас — на 0,5 ставки. І добре, що хоч так, оскільки фахівців катастрофічно не вистачає".
Підопічні. Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернігівській області
"Ширми — є, документацію — не догледіли"
- Зауваження, виявлені під час візиту групи НПМ: "Медичні процедури проводяться без належної конфіденційності (відсутність ширм, відчинені двері); мають місце порушення введення медичної документації".
Що ж до браку ширм і проведення медичних процедур без належної конфіденційності, цю ситуацію Олександр Колоша коментує так:
"Ширми — є. Те, що підловили на фото, це не була процедура. Як мені у пояснювальній записці зазначила медсестра, це було ситуативно. Вона йшла і її покликала підопічна, щоб показати — що ту турбує. До речі, після того, як перевіряючі розмістили світлини з підопічними у себе на сторінці, та їх розповсюдили по соцмережам, до нас надходять телефонні дзвінки від опікунів та рідних з претензіями про те, на якій законодавчій підставі ці фото зроблені та поширюються (хоч і заблюреними) без їх згоди".
В. о. директора Городнянського психоневрологічного інтернату пояснює й порушення введення медичної документації:
"Зміни у формах документації відбуваються постійно. Якщо не помиляюсь, щось змінювали навіть перед самим Новим роком. Не відслідкували, не встигли".
"У той день у нас була капуста і каша"
- Зауваження, виявлені під час візиту групи НПМ: "Від підопічних отримані численні скарги на якість харчування".
Їжа в їдальні інтернату. Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернігівській області
Про скарги на якість харчування від підопічних Олександр Колоша каже так:
"Те, що на фото — це залишки від обіду: коли підопічні вже поїли, і залишилось те, що вони не доїли. У той день на обід у нас був суп з кльоцками, тушкована капуста, пюре картопляне з котлетою, компот із сухофруктів, яблука і хліб. Звісно, не всі усе люблять. Хтось не любить вівсянку і тушковану капусту, а хтось суп із кльоцками чи молочних супів. Але ж і годувати однією ковбасою чи цукерками ми не можемо. У нас чотирьохразове збалансоване харчування. Великий асортимент страв. Окрім цього є люди, які на дієтичному харчуванні за медичними показниками, для них готується окремо. Було б добре, якби перевіряючі зафіксували тарілки на столах до і після прийому їжі".
"Укриття немає, про залишки коштів на рахунках все не так просто"
- Зауваження, виявлені під час візиту групи НПМ: "Заклад не має укриття для цивільного захисту, а також відсутня система оповіщення про виникнення небезпечних ситуацій".
За словами в. о. директора Городнянського психоневрологічного інтернату Олександра Колоші, дійсно, у них немає укриття.
"Ми використовуємо правило двох стін. У нас є розроблена проєктно-кошторисна документація на нове будівництво укриття. Наразі проводимо роботу щодо залучення коштів міжнародних партнерів, благодійних фондів, громадських організацій для будівництва укриття. Стосовно оповіщення, дійсно, в інтернаті немає його. Але, те оповішення, яке є в місті, в закладі теж чути. І ним користуються усі установи і заклади в Городні."
- Зауваження, виявлені під час візиту групи НПМ: "Підопічні не отримують інформацію про залишки коштів на своїх особових рахунках".
Олександр Колоша пояснює: щодо таких повідомлень підопічні можуть контактувати з соціальним працівником, який допоможе й підкаже. Однак, зауважує керівник, треба розуміти нюанси:
"Якщо людина потрапляє до інтернату, її дані вносяться на облік до пенсійного фонду. І 75% її виплат йдуть на заклад (для утримання підопічної). Решта 25% — перераховують на її особистий рахунок в банку. Як така людина може розпоряджатися цими коштами? Пояснюю. Якщо вона недієздатна, в неї є опікун. Якщо обмежено дієздатна — піклувальник. Опікун чи піклувальник може бути зовнішнім (наприклад, хтось із родичів), або ж у ролі опікуна чи піклувальника виступає інтернат в особі керівника закладу. Використання пенсій або соціальних допомог здійснюється виключно відповідно до наказу міністерства соціальної політики України №1173 від 17.08.2018 року".
Що далі
Наразі у Представництві Уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернігівській області готують звіт з рекомендаціями щодо покращення умов проживання жінок в цьому закладі.
***
Допоможіть нам стати кращими, розповівши про свій досвід користування сайтом Суспільного. Пройдіть це коротке опитування, воно займе до п'яти хвилин вашого часу. Дякуємо!
Читати ще
Читати ще
«Без електрики працювати дуже складно»: в інтернаті у Городні встановили генератор, польову кухню та свердловину
Читати ще
У військовому ліцеї у Чернігові виявили протерміновані ліки, несправні туалети, пожежне обладнання не відповідає нормам