Ми розповідали, що група чернігівських істориків кілька років тому поставила собі за мету розказати історію тисячолітнього розвитку державних і самоврядних інституцій на теренах Чернігово-Сіверщини у форматі книжки, але такої, яку було б цікаво читати та споглядати всім небайдужим.
На щастя, попри непрості часи, задум був втілений у життя, і книжка «Владні інституції Чернігово-Сіверщини: ілюстрована історія» побачила світ.
Один із співавторів видання – Володимир Бойко – розповів, що книжка презентує майже тисячолітній період історії владних інституцій на Чернігово-Сіверщині, починаючи від князівських часів. У ній вміщені карти, атрибути влади, документи, біографії й інші матеріали, які в послідовній формі висвітлюють структуру адміністративно-територіальних одиниць, процес становлення органів державної влади та місцевого самоврядування.
«Книжка вийшла ще позаминулого року. А готували ми її до 2024 року, якраз до тисячоліття Великого князівства Чернігівського. Але ми трішки випередили події.
Це власне не історія регіону як такого, а історія його владних інституцій і адміністративно-територіального устрою за тисячу років, викладена переважно у візуальний спосіб. Тобто використані фотографії, малюнки, схеми, карти. Є, звісно, текстова інформація, але небагато. Ілюстрації головні, а текст скоріше має допоміжний характер. Тож ця книжка розрахована на сприйняття очима, текст навіть не обов’язково читати», – в коментарі для «ЧЕЛАЙН» зазначив Володимир Бойко.
Розповідь починається від найдавніших державних інституцій, тобто від князівської доби Мстислава Хороброго і далі – крізь віки: литовсько-польська доба, Гетьманщина, доба російської імперії, українські визвольні змагання, радянський період, період незалежності. Головним чином звертається увага на владу як таку: де була організована, як діяла, хто які функції виконував.
«Шматок інформації присвячений місцевому самоврядуванню, починаючи від витоків періоду Русі та становлення в тому сенсі, в якому ми вже звикли розуміти, за часів Магдебурзького права і далі з перервами, бо російська імперія і радянський союз його знищували. І ось тепер маємо ще одне відродження місцевого самоврядування.
У книжці йдеться і про князівську владу, і про самоврядні козацькі полки, і про інші важливі моменти», – повідомив Володимир Бойко.
.
Книжка вийшла обсягом у понад 200 сторінок. Також її особливість у тому, що хоч видання – науково-популярне, але містить посилання на джерела, причому деякі з них, як і певна інформація, оприлюднені вперше, що більше характерне для наукових видань. Для науково-популярної літератури – це рідкість. Наприклад, на першій сторінці – хартія про надання Чернігову Магдебурзького права; є іще кілька цікавих документів, які побачили світ завдяки цій праці.
Окрім Володимира Бойка, співавторами видання є двоє інших істориків – Дмитро Казіміров і Сергій Леп’явко.
–
Ірина Осташко