До Дня Української Державності та Дня Хрещення Київської Русі-України в Гончаренко центр-партнер Чернігів education and culture відбувся круглий стіл за участі ветеранів національно-визвольних змагань кінця 80-х — 90-х років, зокрема Анатолія Шацького, Олександра Олійника, та молодих політологів і філософів, депутатів місцевих рад.
Такі зустрічі потрібні, аби українці не забували, якою ціною нам далася незалежна українська держава.
«Багато хто вважає, що незалежність для нас – ніби дар. Насправді це не так. Українська незалежність — це наслідок багаторічної боротьби, яку вели наші предки проти Москви. І один із епізодів цієї боротьби — саме кінець 80-х – початок 90-х років, в результаті чого наша держава стала незалежною.
Пан Анатолій Шацький, якого ми запросили, якраз є представником націоналістичного руху, завдяки якому боротьба за українську незалежність не перетворювалася просто на боротьбу за соціальні гасла чи проти всього поганого і за все добре. Саме націоналісти визначали її, бо боролися за українську державу. Про це треба пам’ятати і розповідати, тим паче, що учасники тих подій живуть поруч із нами і готові ділитися своїми спогадами», — зазначає Олександр Ясенчук, директор культурного центру «Інтермеццо».
Натомість Анатолій Шацький не вважає себе якимось супергероєм, бо просто жив, як веліла совість. Сказав, що на захід прийшов, аби згадати події 1979-1991 років, коли цей цикл боротьби завершився проголошенням незалежності нашої держави.
«Довгий час я збирав документальні матеріали – статті з газет, фотографії. Вже накопичився певний архів. Нині людям, які були учасниками тих подій, вже виповнилося більш ніж 70 років, і багато хто відходить у вічність. І треба не допустити, щоб ця сторінка історії не була знівельована, чи затерта, аби наступні покоління не думали, що незалежна держава виникла сама по собі з нічого. Бо це не так.
Нині триває боротьба, коли багато молодих хлопців та дівчат кладуть свої голови. Втім, боротьба була постійною, звісно, що не такою масовою, але представники інтелігенції, прості українці відстоювали почуття гідності, що ми – українці й маємо право на свою державу», — каже Анатолій Шацький.
.