Хронічна ниркова недостатність — це патологічний стан, який розвивається через поступове ушкодження нирок. Це призводить до значного порушення їхньої функціональної спроможності, через що орган не може виконувати фільтраційну, видільну та секреторну функції. На тлі описаних змін страждають органи, стан погіршується.
Це пов’язано з неможливістю виведення з організму токсинів і небезпечних метаболітів. Не виводяться й речовини, які в нормі постійно синтезуються — наприклад, креатинін крові в разі порушення роботи нирок накопичується у плазмі з досить великою швидкістю. Саме тому цей показник перевіряється, якщо лікарям треба оцінити ступінь ушкодження нирок. Здати цей аналіз можна в приватних лабораторіях, таких як Ескулаб, після чого слід надати результат спеціалісту.
Хронічна ниркова недостатність розвивається, якщо пошкоджений орган ще здатен виконувати свою функцію, але вона прогресивно слабшає. Діагноз встановлюється, якщо функціональну повноцінність не вдасться відновити протягом трьох місяців.
Що може спричинити хронічну ниркову недостатність
Причинами недостатності можуть стати такі фактори:
- цукровий діабет будь-якого типу — глюкоза пошкоджує судини нирок;
- атеросклероз — через формування бляшок нирки не отримують кровопостачання на достатньому рівні;
- гломерулонефрит — пряме пошкодження гломерул призводить до зниження фільтрації;
- сечокам’яна хвороба — затримка виведення сечі негативно впливає й на інші функції;
- хронічний пієлонефрит — призводить до серйозного пошкодження ниркової тканини;
- полікістоз нирок — призводить до повної недієздатності нирок.
Також до розвитку недостатності можуть призводити патології, які супроводжуються затримкою сечі. Так, аденома чи доброякісна гіперплазія простати часто стають причинами.
До чого вона призводить
Якщо не лікувати хворобу, вона може призвести до тяжких ускладнень, серед яких:
- Анемія. Це пов’язано з недостатністю синтезу гормону еритропоетину. Він виробляється нирками та підтримує концентрацію еритроцитів на достатньому рівні. Якщо знижується синтез еритропоетину, активність кісткового мозку також знижується.
- Небезпечні набряки. В організмі залишається надлишкова кількість рідини, яка накопичується в тканинах. Вона може призвести до набряку легень, мозку, розвитку перикардиту.
- Енцефалопатія. Через недостатню фільтрацію у крові залишається велика кількість токсинів і шлаків, які негативно впливають на центральну нервову систему.
- Розлади серцево-судинної системи. З’являються через затримку калію та накопичення надлишкової рідини. Через це може розвинутись і серцева недостатність.
Через такі ускладнення необхідно вчасно лікувати патології, які можуть спричинити хронічну ниркову недостатність. Лікування дає змогу зупинити прогресування недостатності або значно уповільнити його. Вилікувати її повністю неможливо.