У 2024 році значно підвищилася захворюваність на лептоспіроз серед населення м. Чернігова. Так, упродовж року лептоспіроз було діагностовано у 16 осіб (у тому числі в однієї дитини). Це у 3,2 раза більше, ніж у 2023 році.
У структурі хворих на лептоспіроз переважали пацієнти працездатного віку (від 20 до 60 років) чоловічої статі. Усі хворі були госпіталізовані. Серед госпіталізованих шість осіб мали тяжкий перебіг хвороби. Троє хворих на лептоспіроз померли. Основною причиною тяжкого перебігу захворювання та смерті хворих є пізнє звернення за медичною допомогою, пізня госпіталізація хворих та помилковий первинний діагноз.
Загалом у Чернігівській області у 2024 році зафіксовано 77 випадків лептоспірозу, 11 випадків закінчилися летально. У 2023 році було зареєстровано 23 випадки лептоспірозу, у 2022 році — два. Захворюваність на лептоспіроз у Чернігівській області та м. Чернігові значно перевищує показники захворюваності по Україні (у 8,4 раза вище).
Лептоспіроз – інфекційне захворювання людини і тварин, що викликається патогенними спірохетами роду Leptospira. Вважається найпоширенішим зоонозом у світі.
Інфекція передається від тварин до людей, але від людини до людини лептоспіроз не передається. На першому місці серед джерел зараження людей лептоспірозом є гризуни (сірі щури, хатні миші, полівки). Збудники лептоспірозу з виділеннями гризунів потрапляють у воду та проникають в організм людини через тріщини, порізи або рани на шкірі, а також через слизові оболонки очей, носа та рота. Інфікуватися лептоспірами можна також під час вживання зараженої питної води, їжі та води з природних джерел.
Симптоми лептоспірозу схожі на грип чи гострі респіраторні вірусні інфекції:
- озноб,
- лихоманка (39-40°С),
- сильний головний біль,
- безсоння,
- відсутність апетиту,
- спрага.
Характерною ознакою є сильні болі в м’язах, особливо в литкових, а також м’язах стегон і поперекової області. При важких формах захворювання м’язові болі настільки сильні, що хворі ледь можуть пересуватися. Уражаються оболонки ока, з’являється жовтяниця, висипка. Лептоспіроз може призвести до ураження нирок, печінки, запалення оболонок головного і спинного мозку, і навіть спричинити смерть, якщо своєчасно не звернутися за медичною допомогою.
З метою оцінки епізоотичної та епідемічної ситуації щодо лептоспірозу у Чернігівській міській територіальній громаді у 2024 році лабораторією особливо небезпечних інфекцій ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ» планово та з вогнищ лептоспірозу досліджено 5 зразків мишоподібних гризунів. У двох зразках гризунів виявлено антитіла до лептоспір, що свідчить про інфікованість гризунів, які заселяють помешкання людей, лептоспірами.
Ускладненню епізоотичної та епідемічної ситуації щодо лептоспірозу сприяє зниження в останні роки обсягів проведення дератизаційних заходів — одного із найважливіших факторів впливу на головні джерела збудників лептоспірозу.
Наявність активних природних осередків у місті, циркуляція збудника у навколишньому середовищі, недостатній рівень заходів щодо організації та проведення суцільної весняно-осінньої дератизації можуть сприяти подальшому збільшенню спорадичної захворюваності на лептоспіроз серед населення міста.
Щоб запобігти захворюванню, необхідно:
- уникати заражених водойм: не купатися й не рибалити у водоймах, з якими можуть контактувати інфіковані тварини, наприклад, біля водопою худоби;
- запобігати забрудненню води й продуктів харчування виділеннями гризунів, не пити воду з відкритих водойм;
- уникати контактів із хворими тваринами й дотримуватися заходів безпеки при догляді за ними;
- надягати рукавички й закрите взуття під час роботи на городі та збиранні ягід у лісі;
- термічно обробляти продукти тваринного походження;
- овочі та фрукти, які зазвичай вживаються сирими та зберігаються у підвалах, погребах, в дачних будиночках, перед вживанням ретельно мити;
- додержуватись правил особистої гігієни, мити руки з милом перед вживанням їжі;
- проводити систематичне знищення гризунів у підвалах, житлових приміщеннях, на складах, коморах, дачних будиночках тощо.
Дотримання цих простих профілактичних заходів допоможе значно знизити ризик зараження лептоспірозом. Пам’ятайте, ваше здоров’я та життя – у ваших руках!
За повідомленням Чернігівського міськрайонного відділу ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»