Життя на прикордонні Чернігівщини – дуже непросте, бо від сусідства з ворогом навряд чи можна очікувати чогось хорошого. Між тим, навіть у непростих умовах жителі прикордоння намагаються жити нормальним життям і працювати.
Зокрема, однією з окрас і візитівок Новгород-Сіверської громади є Новгород-Сіверський музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім». Тож як нині він працює та чи приїжджають туристи на прикордоння – в розмові з директоркою Оленою Матюк.
Пані Олено, чи вдалося закладу призвичаїтися до життя в реаліях воєнного часу?
Ми пристосувалися до роботи в таких складних умовах і робота триває. Звісно, вже так не буде як раніше, але ми призвичаїлися, працюємо. Відвідувачі є. Безперечно, не стільки, як тоді, коли до нас їхали екскурсійні автобуси, були великі екскурсійні групи. Нині наші відвідувачі – це поодинокі невеличкі групи родичів. Інших приїжджих дуже мало.
Що нині цікавого відбувається в музеї-заповіднику? Можливо, якась виставка чи інші заходи?
Наша постійно діюча експозиція була демонтована в перший день повномасштабного вторгнення. Було дуже важко споглядати на порожні зали, але потім із часом, із вірою в ЗСУ почали працювати в більш захищених умовах, і побачили, що люди почали цікавитися музеєм, люди почали приходити в музей, і ми зрозуміли, що порожні зали – це не зовсім те, що ми хочемо. Але зрештою, це не так страшно, оскільки це також можливість переосмислити та переформатувати свою роботу. Тому ми почали робити тимчасові виставки, і зараз у нас вони працюють. Ми тепер співпрацюємо з нашими художниками, майстрами декоративно-прикладного мистецтва, колекціонерами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Тривоги та перервані уроки даються взнаки»: вчителі Чернігівщини – про дітей та особливості роботи в нинішній час
Тож нині зали в закладі не порожні?
Ми заповнили кілька залів, і, певна річ, тема «Слова…» нікуди не поділася, тому в нас в експозиції є і ця тематика. Торік влітку ми відновили експозицію до тисячоліття Чернігівського князівства. Роботу над цієї експозицією ми завершили в грудні 2021 року. Вона була реалізована в межах проєкту секторального розвитку. Проєкт цей подавали Департамент культури, обласна адміністрація. На сьогодні це окраса нашого музею, бо вона дуже цікава, гарна, осучаснена та доповнена сенсорним терміналом.
У нас є ще краєзнавчий відділ, у якому ми за допомогою мешканців нашого міста створили чудову експозицію зі старожитностей, які зберігалися в людей вдома. Вийшла хороша виставка, де представлені меблі, посуд, предмети побуту, вишиванки, рушники, наволочки. Дуже багато цікавого, є на що подивитися. Ось днями ми відкрили в краєзнавчому відділі нову виставку предметів із наших фондів. Адже в нас зберігалися стародавні праски, рубелі. Назва виставки «Від рубеля до сучасної праски».
Чи практикуєте пересувні виставки?
Якщо люди не йдуть, то ми йдемо до людей. Наші пересувні виставки експонувалися в бібліотеці, в будинку культури. Окрім виставок і експозиційної діяльності, в нас дуже багато інших заходів відбувається. Це майстеркласи, лекторії, зустрічі з цікавими людьми. Торік ми розпочали цю практику і цього року дуже активно школи до нас приходять і є бажання проводити уроки в музеї. Ось зараз у нас експонується виставка копій робіт Марії Примаченко з Чернігівського обласного художнього музею. У межах цієї виставки вже відбувався майстерклас для дітей. Вони ліпили з глини звірів, чудернацьких тваринок, які зображені на картинах Марії Примаченко.
А як щодо наукового напрямку роботи?
Вона не полишається, ми беремо участь у наукових конференціях, деякі заходи проводимо на базі нашого закладу. Це започатковані у 2021 році історичні читання, які трансформувалися з читань «Слова о полу Ігоревім» у засідання Новгородських історичних читань. Тобто була розширена тематика.
Також у нас видавнича діяльність дуже активна, ми видаємо з 2019 року свою газету, і за результатами наукових наших історичних читань ми видали минулого року першу збірку наукових праць – «Новгородська старовина».
Ірина Осташко
Фото – Новгород-Сіверський музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім»
–