Реклама: [email protected]
Сегодня: 12/06/2026
PRAVDA.cn.ua
  • Новости
  • Работа
  • Погода
  • Веб-камеры
  • Карта города
  • Пробки онлайн
  • Еще
    • Карта воздушных тревог в Украине
    • Карта боевых действий «Deep State»
    • Поздравления
PRAVDA.cn.ua

Главная / Новости Чернигова

Регіна та її команда: воєнно-кулінарна історія невтомних чернігівських жінок (Фото)

Челайн
15:23 - 18/09/2022
Новости Чернигова

    З четвертого дня війни у Чернігівському навчально-реабілітаційному центрі № 2, де директором депутат міської ради Регіна Гусак, готували страви для оборонців міста та цивільного населення. Спершу – із наявних у закладі запасів продуктів, згодом – із гуманітарних. Півтори тисячі порцій для військових і 950 – для нужденних чернігівців. На базі закладу функціонував волонтерський центр, об’єднавши в одну потужну команду педагогів, волонтерів і благодійників. Пальне, продукти, транспорт і людський ресурс – все необхідне для ефективної роботи.

    «Танк» із перловою кашею

    Облога Чернігова тривала один місяць, один тиждень і один день. Забувши про втому, ризики й небезпеку, попри обстріли й бомбардування тут варили гарячі страви, роздавали гуманітарну допомогу й ліки.

    «Доки була електроенергія, готували їжу на електроплитах. Потім викопали на подвір’ї ямку і на решітки ставили велику каструлю. Спочатку обходилися однією, потім – двома. Кількість підопічних зростала. Тож викопали велику траншею – на десять посудин різного об’єму. Мешканці довколишніх будинків несли дрова, картоплю, консервацію. Коли зникло централізоване водопостачання, приносили воду, – розповідає кухар Наталія Желаннікова. – Всіх об’єднувало велике бажання допомагати захисникам і нужденним. Полегшено зітхнули, коли розжилися на дві польові кухні, одну з яких охрестили по-бойовому «наш танк».  

    Возили гарячі страви на блокпости, в лікарні, у бомбосховища. Все вертілося: одні страви варилися, готову їжу пакували у відповідну тару і відвозили куди слід, знову чистили картоплю й овочі для наступної партії. Не рахували днів, не спостерігали за часом. Ніби й не втомлювались, хоча ставали до роботи о 5:30.

     «Всі закохалися в нашу перлову кашу, в страви національних європейських кухонь. Бігос, суп-чілі чи ризото були для мешканців зі знищених будівель чи домівок без світла, води й газу крихтами радості», – каже Наталія.

    «Дякую вам, дівчата! Для дитини ваша каша – справжнє свято. Він вчора з’їв дві порції на ремзаводі. Вдома їсть через силу, а козацько-солдатську залюбки», – читаю допис-подяку від Олени Лещенко. І таких відгуків – десятки, а військові навіть дарували квіти. Де брали їх у лиху годину – таємниця.

    «Йдемо любити людей»

    Щодня, за будь-якої погоди в період облоги міста біля воріт Центру стояли чернігівці. Просили: «Дайте хоч щось із продуктів», – адже готівку неможливо було зняти, у частини містян закінчилися гроші, магазини закриті.

    «У той же час люди стояли за словами втіхи, за впевненістю, що все буде добре, що ми нікуди не поїхали (заклад – на території виборчого округу депутатки міської ради Регіни Гусак), – згадує директорка. – Звісно, що була можливість виїхати за кордон і в мене, і в моїх колег. При зустрічі сусіди й знайомі дивувалися: «Ти нікуди не виїхала?» Залишитися в Чернігові – свідомий вибір».

    Втомлені, напівголодні, нажахані обстрілами, чернігівці подекуди сварилися за місце в черзі. Директор і педагоги завжди виходили до людей з усмішками, впевнені й готові допомогти. Медсестра Тетяна Годун, бувало, не знаходила хвилини, аби передихнути: підбирала ліки згідно зі списками, шукала аналоги вказаним препаратам.

    «Йдемо любити людей!» – таке гасло усієї команди. За 150-200 адресами щоденно розвозили продуктові набори літнім людям, прикутим до ліжка, містянам з обмеженими фізичними можливостями, багатодітним родинам.

    У перший день війни заступник директора з виховної роботи Оксана Свириденко разом із мамою на запрошення Регіни оселилися в її приватному будинку. Тут було безпечніше, аніж у багатоповерхівці.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Моє найбільше натхнення – люди: Анастасія Корицька про свою волонтерську діяльність

    «Окрім молитви, нічим не могла допомогти своєму єдиному синові-курсанту. Отож вирішила допомагати чернігівцям, які постраждали від обстрілів та ракетних ударів, – розказує Оксана Свириденко. – Моя літня мама весь час куховарила, не жаліючись на перевтому й навантаження. Були єдині».

    Сусіди по приватному сектору щодня, як тільки спливала комендантська година, виходили з домівок і дивилися на вікна, щоб переконатися, що Регіна та Оксана ще в Чернігові.

    «Ви вдома? А вікна чого не світилися? Подумали, що, мабуть, вже повтікали», – з усмішкою розповідає директорка. – Моя відповідь була незмінною: «Не хвилюйтеся, все буде добре! Чернігів вистоїть! Ми переможемо!»

    Маленькі піщинки у фундаменті перемоги

    Чернігів – місто-герой, місто героїв, але педагоги й волонтери, які добровільно взяли на свої плечі й руки турботу про людей, героями себе не вважають.

    «З добром, з любов’ю, з молитвою готували й розвозили страви оборонцям і цивільним. Було нелегко, – зізнається Регіна Гусак. – Вдячні Богу, який вберіг під обстрілами, коли була така вібрація, що каструлі «танцювали» на вогні, коли все рухалося і здригалася земля від вибухів, коли здавалося, що на тебе падають не тільки дерева, а й навіть бруківка».

    Плакали й сміялися, коли лунали вибухи поблизу. Підвалу в будівлі немає, тож іноді ховалися за «глухими» стінами. Ненадовго, бо в каструлях щось кипіло й булькало, а у польовій кухні страву треба постійно помішувати.

    Перші два дні війни комірник Наталія Желаннікова проплакала, а на третій прокинулася з думкою, що треба щось робити. Так само вирішили двірник Ніна Костенко, помічники вихователя Інна Сафонова, Галина Дикуха і Тамара Скачок, вихователька Оксана Усик, завгосп Світлана Москаленко. Відразу ж до команди доєдналася Катерина Науменко, начальниця Деснянського відділу у справах сім’ї та молоді.

    Тричі на тиждень виїжджали на зруйновані околиці Чернігова, в приміські села і під час облоги, і після відведення ворожих військ.

    «Дві наші автівки посікло осколками, коли везли їжу до бомбосховища одного з підприємств. Зовсім поряд підірвали газозаправну станцію. Все палає – а ми їдемо. Не знаю, як вціліли. Та тоді не думали про небезпеку. Знали: нас чекають люди», – розповідає Регіна.

    У березні вперше з польовою кухнею виїхали в розбомблений мікрорайон Бобровиця. Замість слів вдячності наслухалися докорів і образ від травмованих війною людей, які не сприймали пояснень про добру волю і безкорисливість жінок. Повернувшись до Центру, плакали від безсилля, що не можуть допомогти одночасно всім беззахисним. Світлана Москаленко і Олена Токар як ніхто розуміли чернігівців, адже їх будинки також розбомблені.

    «Ангелів кухні» чекали скрізь. Бо в Чернігові за час умовного оперативного оточення зруйновано близько 3,5 тисяч будівель, серед них 80% – житло. На житлові будинки скидали важкі бомби, призначені для руйнування фортифікаційних споруд.

    Прикордоння Чернігівщини й нині постійно обстрілюється. Війна триває. Та колектив опікується вихованцями, заклад готується до нового навчального року, адже тут навчаються і проходять реабілітацію 209 діток із особливими освітніми потребами.

    Обидві польові кухні, вимиті й відчищені, стоять на подвір’ї. «Бойові подружки» кухарів працюють на дровах і газу. Страви нині готують на електроплитах тільки за вимогою і в невеликій кількості. Загартовані й невтомні жінки готові до будь-якої ситуації.

    «Буває, що все руйнується, і ти не знаходиш собі місця, не маєш спокою для серця. Але настає час – і ти зрозумієш, що твоє місце і є ця руїна, яку належить обернути на міцну фортецю. Наша фортеця і джерело сили – наш Центр і його колектив», – підсумовує Регіна Гусак, оптимістка, лідерка, громадська діячка, «жінка-локомотив», втілення кращих рис української жінки, як і всі її підлеглі.

    Джерело

    Предыдущая новость

    Народна артистка показала у фото, що рашисти зробили з Черніговом

    Следующая новость

    COVID-19 на Чернігівщині під час бойових дій та зараз: перебіг захворювання, статистика, прогнози лікарів

    Похожие записи

    Лубінець відреагував на довічний вирок засудженому, який вбив військових на території навчального центру на Чернігівщині

    Лубінець відреагував на довічний вирок засудженому, який вбив військових на території навчального центру на Чернігівщині

    18:35 - 12/06/2026
    У трьох районах Чернігівщини – аварійні відключення світла

    У трьох районах Чернігівщини – аварійні відключення світла

    17:35 - 12/06/2026
    На Чернігівщині затримали підозрюваного в торгівлі пластидом (Фото)

    На Чернігівщині затримали підозрюваного в торгівлі пластидом (Фото)

    17:35 - 12/06/2026
    Сергей Токарев рассказал о том, почему вертикальный AI перспективен для инвесторов

    Сергей Токарев рассказал о том, почему вертикальный AI перспективен для инвесторов

    17:05 - 12/06/2026

    Орієнтовний план основних заходів з 15 по 19 червня 2026 року

    15:35 - 12/06/2026

    Чернігівська міська влада повідомляє: оперативні дані на 13:00 12 червня 2026 року

    15:35 - 12/06/2026
    Росіяни FPV-дроном атакували автівку, що розвозить хліб, у Семенівці

    Росіяни FPV-дроном атакували автівку, що розвозить хліб, у Семенівці

    14:36 - 12/06/2026
    «Складати чотири предмети в один день — це жах»: як випускники з Чернігівщини цьогоріч складали НМТ

    «Складати чотири предмети в один день — це жах»: як випускники з Чернігівщини цьогоріч складали НМТ

    14:35 - 12/06/2026

    Последние новости

    Лубінець відреагував на довічний вирок засудженому, який вбив військових на території навчального центру на Чернігівщині
    Новости Чернигова

    Лубінець відреагував на довічний вирок засудженому, який вбив військових на території навчального центру на Чернігівщині

    18:35 - 12/06/2026

    За інформацією: Суспільне Чернігів. На колажі зображений 27-річний Богдан Кошель — обвинувачений у вбивстві двох військовослужбовців та замаху на життя...

    Подробнее
    У трьох районах Чернігівщини – аварійні відключення світла
    Новости Чернигова

    У трьох районах Чернігівщини – аварійні відключення світла

    17:35 - 12/06/2026

    Через аварію на енергооб’єкті в Чернігівському районі знеструмлено орієнтовно 58 тисяч абонентів Чернігівського, Корюківського та Новгород-Сіверського районів. Про це повідомляє...

    Подробнее
    На Чернігівщині затримали підозрюваного в торгівлі пластидом (Фото)
    Новости Чернигова

    На Чернігівщині затримали підозрюваного в торгівлі пластидом (Фото)

    17:35 - 12/06/2026

    Поліція задокументувала факти збуту вибухової речовини (пластиду) 27-річним мешканцем Новгород-Сіверщини. Зловмисника затримали та помістили до ізолятора тимчасового тримання. Про це...

    Подробнее
    Сергей Токарев рассказал о том, почему вертикальный AI перспективен для инвесторов
    Новости Чернигова

    Сергей Токарев рассказал о том, почему вертикальный AI перспективен для инвесторов

    17:05 - 12/06/2026

    Следующие 2-3 года определят лидеров категории вертикального AI – инвестор Сергей Токарев Вертикальный искусственный интеллект (AI) — это инструмент, который...

    Подробнее
    • Афиша Чернигова
    • Веб-камеры Чернигова
    • Главная
    • Карта боевых действий «Deep State»
    • Карта воздушных тревог в Украине
    • Карта Чернигова
    • Контакты
    • Погода Нежин
    • Погода Чернигов
    • Пробки Чернигова ОНЛАЙН

    © 2025 Новости Чернигова. Допускается цитирование материалов без получения предварительного согласия PRAVDA.cn.ua при условии размещения в тексте обязательной ссылки на PRAVDA.cn.ua - городской портал. Для интернет-изданий обязательно размещение прямой, открытой для поисковых систем гиперссылки на цитируемые статьи не ниже второго абзаца в тексте или в качестве источника. Нарушение исключительных прав преследуется по закону.

    • Главная
    • Новости
    • Работа
    • Погода
    • Веб-камеры
    • Афиша
    • Карта Чернигова
    • Пробки онлайн
    • Знакомства