За інформацією: Суспільне Чернігів.
Фото, на якому зображені події серпня 2024 року. Суспільне Чернігів
У серпні на Чернігівщині сталося забруднення річок Сейм та Десна та як наслідок масштабний замор риби через викиди із цукрового заводу в селищі Тьоткіно Курської області РФ. Також цього місяця у Чернігові через відсутність кворуму і виведення одного із депутатів представниками ТЦК не відбулося засідання сесії Чернігівської міськради. А Спасо-Преображенський собор у Чернігові відкрили вперше для відвідувачів із моменту як представникам УПЦ МП припинили право користування собором.
Детальніше про події серпня 2024 року читайте у матеріалі.
Забруднення річок на Чернігівщині
На Чернігівщині 26 серпня в річці Сейм на території Батуринської громади заборонили купатися та ловити рибу через погіршення якості води. Вона стала чорного кольору, річкою пливла дохла риба.
28 серпня забруднена вода з річки Сейм дійшла до Десни поблизу села Велике Устя, що у Сосницькій громаді.
9 вересня мертва риба з'явилася у Десні в межах Чернігова. Після цього за два дні з річки в межах міста зібрали сім тонн такої риби.
Мертва риба. Суспільне Чернігів
За результатами проб води у річках Сейм та Десна, які відбирали 10 вересня, зафіксували забруднення органічного характеру. Воно, як повідомляло Міндовкілля, потрапило у річку Сейм із цукрового заводу в селищі Тьоткіно Курської області РФ.
22 вересня, за інформацією Міндовкілля, вода в Десні посвітлішала.
За інформацією Державної екологічної інспекції (станом на 25 вересня, — ред.), сума збитків, завдана довкіллю внаслідок забруднення води, становить понад 338 мільйонів гривень. Загалом з 26 серпня по 24 вересня з річок Сейм та Десна на Чернігівщині зібрали понад 28 тонн мертвої риби.
Про повторне забруднення річки Сейм на Сумщині стало відомо 17 вересня. Тоді Сумська ОВА повідомляла, що мор риби у річці пов'язаний із забрудненням води органічними речовинами.
22 вересня повторне забруднення річки Сейм досягло Чернігівщини в районі Батуринської громади. Спостерігалося нове погіршення якості води, але воно було не настільки критичне, як попереднє. Обійшлося без масового замору риби.
8 листопада показники води у Десні та Сеймі на Чернігівщині повернулися до норми.
Зірвана сесія у Чернігові
У Чернігові 16 серпня через відсутність кворуму не змогли провести сесію міськради. У залі були присутні 22 депутати. Однак одного з них, Віталія Гольця, двоє представників ТЦК вивели з сесійної зали. Це і стало причиною відсутності кворуму.
Віталій Голець повідомив, що все було "в рамках чинного законодавства" та дії ТЦК були правомірні, адже він не встиг вчасно оновити дані.
Своєю чергою тодішній в.о міського голови Чернігова Олександр Ломако звинуватив у зриві сесії СБУ.
"Коли головне управління СБУ дронами знищує російські гелікоптери, їх чернігівські колеги намагаються знищити місцеве самоврядування у нашому місті. Я розумію, що керівник обласного СБУ та його команда з Миколаївщини, тому їм плювати, що з Черніговом буде завтра та що відбувається сьогодні. Їм байдуже на наше місто. І поводять вони себе відповідно".Читати ще
Читати ще
Патова ситуація: чому не відбулася сесія Чернігівської міськради
Після цього наступну сесію у Чернігові намагалися провести 19 листопада. На засіданні із 42 депутатів присутніми були 19. Кворум не зібрався і пленарне засідання навіть не відкривали.
19 грудня Олександр Ломако оголосив, що скликає 43-тю позачергову сесію Чернігівської міськради, де розглядатимуть його заяву про звільнення та обиратимуть нового секретаря міськради, кандидатуру якого тоді вже погодили.
20 грудня на сесії міськради депутати звільнили Ломака з посади секретаря на першій за майже пів року сесії, де зібрався кворум.
Тоді 25 депутатів висунули кандидатуру Наталії Хольченкової з "Рідного дому" на посаду секретаря Чернігівської міськради, який виконуватиме обов'язки міського голови. Проте голосів для її обрання не вистачило. За призначення Хольченкової на цю посаду проголосували 19 депутатів (при мінімально необхідних 22-х), проти — три, а один бюлетень визнали недійсним.
Після провалу голосування за нового секретаря депутати Чернігівської міськради уповноважили заступника міського голови Віктора Геращенка виконувати адміністративно-управлінські, організаційно-розпорядчі та інші функції з питань поточної діяльності виконавчих органів міськради з правом підпису організаційно-розпорядчих та фінансово-господарських документів.
Читати ще
Читати ще
У Чернігові сесію міськради не можуть провести через відсутність кворуму
Зміна керівництва у 1-й окремій танковій бригаді
3 серпня Герой України та командир 1-ї окремої танкової Сіверської бригади Леонід Хода повідомив, що йде з посади. Він був комбригом майже чотири роки, протягом яких брав участь у бойових діях на різних ділянках фронту.
"Разом ми рішуче зустріли ворога на початку повномасштабного вторгнення. Завдяки нашим спільним зусиллям ми змогли захистити столицю та звільнити Чернігівщину від загарбників. Згодом ми без пафосу, не в тік-тоці, а в реальності гасили російський непотріб в Лимані, Лисичанську, Авдіївці, Марʼїнці, Старомайорському, Роботине та інших гарячих точках українського фронту", — написав Леонід Хода у своєму зверненні.
Того ж дня Леонід Хода передав бойовий прапор новому командиру 1-ї окремої танкової Сіверської бригади, підполковнику Олегу Могульському.
Нагадаємо, 19 вересня 2020 року Леонід Хода став командиром 1-ї окремої танкової Сіверської бригади. У 2022 році стримував наступ росіян та брав участь у боях на Чернігівщині під час російського вторгнення в Україну. 10 березня 2022 року президент України Володимир Зеленський присвоїв командиру Леоніду Ході звання "Герой України". Також він був відзначений почесною відзнакою за мужність і відвагу. У вересні 2022 року Леонід Хода отримав звання "Почесний громадянин міста Чернігова" за значний внесок в організацію оборони міста.
Справа потрійного вбивства на Чернігівщині
9 серпня трьом обвинуваченим у потрійному вбивстві родини Череванів із Києва продовжили тримання під вартою ще на 60 діб.
Справа стосується розстрілу подружжя Череванів та їхнього чотирирічного сина, які 14 травня 2023 року приїхали з Києва на Чернігівщину, щоб купити авто. Їх розстріляли у власній машині неподалік села Садове поблизу Мени, тіла закопали в одній ямі, а їхню "Мазду" підпалили. У загиблого чоловіка тоді зникли гроші — близько 6 тисяч доларів.
Обвинувачують у скоєнні вбивства двох чоловіків і жінку. Один з обвинувачених представився на судовому засіданні офіцером Головного управління розвідки.
Читати ще
Читати ще
«Ми хочемо їм усім довічного»: у Чернігові тривають суди над підозрюваними у потрійному вбивстві
Родина загинула у каналізаційній шахті
22 серпня у Новгороді-Сіверському на Чернігівщині в каналізаційну шахту на території власного домогосподарства впали батько, мати та їхній 17-річний син. Всі троє загинули. Чоловік був 1975 року народження, жінка — 1984.
Члени родини по черзі провалилися у шахту всередині гаражу, намагаючись витягнути один одного.
Спасо-Преображенський собор у Чернігові відкрили для людей
Парафіяни Православної Церкви України 6 серпня вперше відсвяткували Яблучний Спас у Спасо-Преображенському соборі у Чернігові з того моменту, як представникам УПЦ (МП) припинили право на користування ним.
Біля храму священнослужителі Православної Церкви України відслужили святковий молебень та освятили кошики з яблуками та медом, які принесли люди.
24 серпня вперше за роки незалежності відкрили для відвідувань дзвіницю Спасо-Преображенського собору у Чернігові. З 1980-х років приміщення собору користувалися представники УПЦ МП, а сходи вежі були закладені сміттям і використовувалися як господарське приміщення.
Читати ще
Читати ще
У Чернігові комісія Мінкульту закрила і опечатала низку найбільших храмів: що про це відомо
Нагадаємо, у березні 2023 року управління Чернігівської єпархії УПЦ зверталося до суду із вимогами зобов’язати Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів Стародавній" продовжити договори безоплатного користування пам’яткою архітектури національного значення, зокрема, Спасо-Преображенським собором та комплексом споруд пам’яток архітектури національного значення Троїцького монастиря, які є державною власністю.
Тоді представники УПЦ наполягали на тому, що мають право на безоплатне користування храмами, посилаючись на Закон України "Про свободу совісті та релігійні організації". У Чернігівської єпархії термін оренди об'єктів закінчився ще восени 2021 року.
Влітку 2023 року комісія Мінкульту почала дослідження низки пам’яток архітектури, серед яких найдревніші православні храми Чернігова, якими користується УПЦ (МП). За висновками комісії, частину цих об’єктів довели до неналежного стану.
Спасо-Преображенський собор у Чернігові 28 червня відкрили для відвідувачів. Сталося це вперше від жовтня 2023 року із моменту як представникам УПЦ МП припинили право користування собором.
Комісія Мінкульту, яка обстежувала найдавнішу святиню міста, визнала її стан як незадовільний. Поки собор був зачинений, там провели генеральне прибирання, і тепер він працюватиме як музей. Вхід до нього платний.
Читати ще
Читати ще
Липень-2024 на Чернігівщині: скорочення повноважень МВА, атака «шахедів» на Ніжин та температурні рекорди