Чернігів розпочав підготовку до відзначення 400-річчя надання нашому місту Магдебурзького права. Відповідне розпорядження та план заходів підписав виконуючий обов’язки Чернігівського міського голови Олександр Ломако 10 лютого.
У програмі заходів заплановані різноманітні тематичні заходи, підготовка до яких триватиме протягом лютого-квітня.
Зокрема, передбачене проведення медійної кампанії «Чернігів — Магдебурзьке право — 400 років», на базі Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін ім. О. М. Лазаревського — наукової конференції. У музеях, бібліотеках, інших закладах культури будуть організовані тематичні експозиції та заходи, у школах — уроки на тему «400 років місцевому самоврядуванню» тощо.
Також у місті проводитимуться тематичні екскурсії «Від ратуші до ратуші», музичні концертні програми, погашення поштової марки «Чернігів — Магдебурзьке право — 400 років». А закладам гостинності буде запропоновано ввести в меню страви XVII-XVIII століть.
Урочиста частина з відзначення цієї історичної події запланована на березень під час засідання сесії Чернігівської міської ради. Крім цього, планується присвоїти скверу біля будівлі міськради назви «Магдебурзького права».
Довідково. Магдебурзьке право — міське право, що виникло в XIII ст. у Німеччині, й передбачало створення міського самоврядування. В містах України почало запроваджуватися з ХІV століття.
Чернігів отримав Магдебурзьке право 27 березня 1623 року привілеєм польського короля Сигізмунда ІІІ. Цей статус підкреслив вагоме значення нашого міста у суспільно-політичному та економічному житті країни в ті часи. Чернігів тоді отримав право організовувати самоврядну громаду з автономними судово-адміністративними інституціями, право на податковий і судовий імунітет, право власності на землю, пільги щодо ремесл і торгівлі. Місто з таким привілеєм володіло нерухомим майном, землею, запроваджувало податки тощо. Міста з Магдебурзьким правом також звільнялися від феодальних повинностей (окрім гужової).
Отримання Магдебурзького права Черніговом — це значна подія, яка відповідала загальним тенденціям розвитку європейської цивілізації та позитивно вплинула на подальший розвиток міста. Також це стало основою становлення сучасного місцевого самоврядування.
Пресслужба Чернігівської міської ради