За інформацією: Суспільне Чернігів.
Сергій Куреня. Суспільне Чернігів"Згідно з нашими даними, які ми фактично кожного тижня оновлюємо, в нас в області по пошкодженим об'єктам подали понад 5 000 заяв на отримання компенсації для проведення поточних капітальних ремонтів. Наразі трохи більше 4 000 таких заяв вже повністю опрацювала комісія, а більше ніж по 3 500 заяв людям вже нарахували суми для проведення поточних чи капітальних ремонтів. В цілому я скажу, що динаміка в процесі відновлення будинків і відбудови є. Ці цифри самі про це говорять".
За словами Тетяни Романової, наразі складно оцінити темпи відновлення й відбудови в області, адже є різні об'єкти зі своєю специфікою.
Тетяна Романова. Суспільне Чернігів"Виходячи з тієї інформації, яку я маю, то відновлення й відбудова в області триває. Зокрема за допомогою наших міжнародних партнерів багато робиться. Також відновлюються певні житлові комплекси, і люди можуть там жити. Ще у 2023 році наша команда займалася відновленням пошкоджених квартир, а зараз там вже живуть люди. Мова про те, що можна було відновити, а те, що зруйновано, то це переважно стоїть на паузі. Люди або чекають якісь варіанти придбання нового житла, або ж вже живуть десь у тимчасових модульних містечках чи самотужки купують собі житло".
Олександр Ларченко на власному досвіді знає, якими темпами на Чернігівщини триває відбудова зруйнованого житла.
Олександр Ларченко. Суспільне Чернігів
За його словами, всі документи він вже зробив, але гроші так досі й не отримав.
"Моя історія типова для околиць Чернігова. В мене був будинок, і десь в середині березня 2022 року там був серйозний бій, і в будинок влучило щось таке, що його вщент зруйнувало. На собі я відчуваю наступне: мене проконсультували, допомагали в органах місцевої влади з документацією і так далі. Але на цьому все. Мені розрахували суму, яку я маю отримати на відбудову будинку. Цифра гарна, але я відчуваю з кожним місяцем, як вона знецінюється. Мені кажуть, що у держави саме на цей вид виплат немає коштів".Читати ще
Читати ще
На Чернігівщині пропонують запровадити механізм індексації компенсацій за зруйноване житло
Зі слів Сергія Курені, виплати на відбудову зруйнованого житла встигли отримати п'ять-шість людей у 2022 році, які першими подали свої документи, і на їхні заявки були кошти у бюджеті на той час.
Ситуація з житловими сертифікатами
Сергій Куреня зазначає, що наразі вони отримали понад тисячу заяв на отримання саме житлового сертифіката. Використовувати його можна під час купівлі квартири чи будинку.
"Це не гроші, це фактично електронний документ, який отримує людина у мобільному додатку «Дія». Вона може його використати при розрахунку в договорі купівлі-продажу житлового майна. Сертифікат нараховується по певній формулі, яка зазначена в постанові Кабміну та має в собі ряд регіональних коефіцієнтів, які випливають з року побудови житла та площі житла, яке знищене. Придбане житло за житловий сертифікат може бути як у Чернігівській області, так і в інших областях України".
З понад тисячі заяв на отримання житлових сертифікатів, на Чернігівщині вже сформували 670, які вже є в системі, а люди отримали їх у мобільному додатку. У ще 300 компенсаціях людям відмовили, а ще 90 перебувають на розгляді в комісії.
"Загальна сума коштів, яка нарахована по сертифікатах, наразі становить трошки більше, ніж 900 мільйонів гривень. В принципі, по сертифікатах процес рухається. І коли ми говоримо про 213 сертифікатів, які реалізували в Чернігівській області, це тільки те, що ми бачимо. Я думаю, що ще частина таких сертифікатів реалізували поза межами області", — каже Куреня.
Обов'язковою умовою отримання компенсації та житлового сертифіката є наявність відомостей в державному реєстрі речових прав на об'єкт житлового майна.
"В когось, наприклад, правостановлюючі документи згоріли в будинку. Є певний алгоритм стосовно їх відновлення. В когось документи є, але вони були занесені ще в старі реєстри, і в новому їх немає. Також є певний алгоритм, як це все заново зареєструвати. Є випадки, коли у людей взагалі не було документів таких. Це стосується, як правило, далеких сіл, коли людина побудувала сама будинок і з того часу так його і не оформляла. Тому, відповідно, пропоную всім, у кого є така проблематика, звертатись або в місцеву комісію, яка може роз'яснити громадянам, що їм і як робити, або звертатись до нас. Ми так само допоможемо, розберемось в кожній ситуації".Читати ще
Читати ще
На Чернігівщині планують оцінювати руйнування в прикордонних громадах за допомогою знімків із супутника
Як відсутність сесій міської ради впливає на темпи відбудови
Ще однією проблемою, щоб отримати компенсацію за програмою "єВідновлення", є документи, які підтверджують право власності на земельну ділянку. Наприклад, в Чернігові їх складно оформити, тому що для цього потрібно рішення сесії, а її не можуть провести з 16 серпня цього року. Про свій досвід розповіло подружжя Мельниченків.
"У нас будинок згорів повністю, а земельну ділянку не давали приватизувати в свій час. Там санітарна зона була, потім історична зона. Але тепер у нас вже є кадастровий номер, тільки нам затвердити залишилося. І ось уже з травня ми ніяк не можемо цю проблему вирішити, бо не збираються депутати. Через це ми не можемо отримати компенсацію за зруйноване майно".
Нерозв'язані земельні питання не дають можливості відбудувати не тільки житло, а й інфраструктурні об'єкти. Про це нам розповів керівник комунального підприємства "Чернігівбудінвест" Олександр Сердюк.
"Ми зараз займаємося проблемою співпраці з Фондом відбудови України, щоб за кошти данських меценатів побудувати в мікрорегіоні масові житлові будинки, групу житлових будинків на 400 квартир і дитячий садочок. Нам потрібно отримати дозвіл, щоб змінити цільове призначення земельної ділянки під будівництво дитячого садка. Без зміни цільового призначення ми не зможемо будувати й вкладники не зможуть вкласти кошти в будівництво дитячого садка. Для того, щоб ввести в експлуатацію будинки, які побудуємо, потрібна додаткова земельна ділянка для паркування автомобілів. Але проблема в тому, що якщо ми не отримаємо дозвіл сесії на виділення, на розробку проєктної документації, то взагалі ставиться під загрозу залучення 25 мільйонів євро".
Читати ще
Читати ще
«Закон про дрова»: що з ним не так, чи є незаконна вирубка дерев та як врегулювати — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»
Читати ще
«Частина бізнесу піде в «тінь»»: про збільшення податків та фінансування армії, — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»
Читати ще
На зарплату в 40 тис. грн немає кандидатів, популярні професії та чи є підтримка держави: підсумки «Що відбувається?»
Читати ще
Мобілізація на Чернігівщині, оновлення даних, «бусифікація», рекрутинг — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»