За інформацією: Суспільне Чернігів.
Анна Кисіль на фоні прапорів Німеччини та України. Суспільне Чернігів
З її ініціативи депутати з німецького Аахена проголосували за партнерство з Черніговом у 2022 році. Вона створила німецько-українську спілку для допомоги переселенцям та балотується до Бундестагу від партії "Зелених"."Зелені" пропонують, зокрема, знизити податки на електроенергію для ЄС, просувають "зелені" кліматичні політики, підтримують витрати 2% ВВП на оборону, а ще вони "за" вступ України до НАТО та збільшення військової допомоги
Мова про 31-річну Анну Кисіль, яка родом з Бахмача, що на Чернігівщині. Вона переїхала жити до Німеччини у 2015 році. З 24 лютого 2022 року, як каже Анна, почала займатися питаннями допомоги України, темами адвокації та підтримки людей.
"На якомусь етапі в спілці не було більше інструментів та можливостей якісь теми обговорювати. І через це я вирішила йти в німецьку політику саме для того, щоб задавати певний тон, щоб підсилювати співпрацю, щоб Україна не зникала з німецького простору. Тому що дуже багато російських наративів просувається, зокрема, і через культуру. Я думаю, що в цьому випадку могла долучитися і допомогти превентивно реагувати".
Напередодні виборів до німецького парламенту, які проходять 23 лютого 2025 року, Оксана Рекун поспілкувалася з єдиною українською кандидаткою від партії "Зелених", та дізналася про її роль у німецькій політиці, головних конкурентів та ідеологію партії, допомогу рідній Чернігівщині та Україні. Її думку про висловлювання Трампа, що переговори з Путіним були "дуже хорошими", тоді як з Україною — "не дуже", додавши, що українська сторона "немає жодних козирів". Про майбутнє Європи та Німеччини у контексті безпеки України — читайте далі.
Розмова відредагована та скорочена для зрозумілості
"З самого дитинства була політично зацікавленою людиною"
Ви кандидатка від партії "Зелених" в регіоні Аахен у Бундестаг. Як взагалі потрапили у німецьку політику?
Це був досить логічний шлях, тому що в Україні я була учасницею Революції ГідностіПолітичні та суспільні зміни в Україні з 30 листопада 2013 року до лютого 2014 року, викликані протестом громадян України проти протиправного розгону мирної акції студентів та громадських активістів, яка розпочалася 21 листопада 2013 року як спротив проти відходу політичного керівництва країни від законодавчо закріпленого курсу на Європейську інтеграцію та подальшою відмовою від цього курсу. Одними з головних причин протестів стали надмірна концентрація влади в руках Віктора Януковича та його "сім'ї", небажання народу України миритись із перетворенням країни не лише де-факто, але і де-юре на одну з колоній Росії й, в принципі, з самого дитинства вже була політично зацікавленою людиною. Мої батьки завжди цікавилися політикою. Я пам'ятаю події Помаранчевої революції.Кампанія протестів, мітингів, пікетів, страйків та інших актів громадянської непокори в Україні, організована і проведена прихильниками Віктора Ющенка, основного кандидата від опозиції на президентських виборах у листопаді — грудні 2004 року, після оголошення Центральною виборчою комісією попередніх результатів, згідно з якими нібито переміг його суперник — Віктор Янукович. Мені це тоді, ще дитиною дуже вразило, що є такий український дух: як люди гуртуються і навколо чого, навколо яких цінностей. Потім мої переконання ще раз підтвердилися на Революції Гідності.
Вперше я була там, коли люди збиралися на Майдані та на Європейській площі. Потім — коли вперше побили студентів. І після того я вже їздила майже кожні вихідні до Києва. Я пам'ятаю цей настрій, пам'ятаю цей український дух, який дійсно виборював свій шлях в Європу. Скажімо так, свій шлях додому. Тому що ми завжди були людьми, які сповідували європейські цінності. Просто в якийсь момент так вийшло, що 300 років російського впливу дали про себе знати й мали відбиток в нашій історії.
Анна Кисіль на Євромайдані у Києві у 2014 році. Фото з особистого архіву Анни Кисіль
І коли я переїхала в місто Аахен, це було 24 лютого 2022 року, перше, що ми робили — пішли на демонстрацію. Вони були організовані або адміністрацією або німцями. Потім ми самі вже заснували Ukrainer in Aachen e.V. / Офіційна спілка "Українці в Аахені". Це для того, щоб повноцінно допомагати українцям, які приїжджають сюди. Тому що лише люди з цієї країни, які розуміють мову, менталітет, можуть розказати як вони насправді почуваються в Україні. У нас там сім'ї, друзі.
Перші роки повномасштабного вторгнення — це був внесок у німецьке суспільство, щоб просто пояснити ці причинно-наслідкові зв'язки. Чому взагалі сталося повномасштабне вторгнення?
Потім наша спілка була співорганізатором заходу, коли в Аахені президент України та український народ отримували премію Карла Великого. Це була перша поїздка Зеленського в Німеччину (14 травня 2022 рік, — ред.).
Тоді канцлер Німеччини Олаф Шольц відзначив, що премія імені Карла Великого вперше вручається президентові Зеленському і цілому народові.
Читати ще
Читати ще Зеленському в Аахені вручили премію Карла Великого
У 2023 році я почала задумуватися, що я можу зробити як одна людина. Організувати демонстрацію — потрібен дуже великий людський ресурс. Інші заходи – те ж саме. Тоді я обрала політичний шлях. Тому що ти швидше матимеш доступ до певних людей, які подають законопроєкти, формують суспільну думку. Подивилася базові програми демократичних партій, і мені було досить швидко зрозуміло, яка з них відповідає моєму світосприйняттю. У Німеччині я вивчала менеджмент по туризму, що стосується сталого розвитку, захисту природи, розвитку регіональної економіки. Через це в мене не було взагалі ніяких вагань. Я обрала партію "Зелених", бо їх цінності та мої — збігаються. Була членом правління у регіональному окрузі Аахена, а потім стала кандидаткою на вибори до парламенту.
Наразі, партія "Зелених" у рейтингах посідає четверте місце. А ось її очільник — колишній віцеканцлер Роберт Хабек — на другому місці після Мерца серед тих, кого німецькі виборці бачать наступним канцлером (24%). "Зелені" пропонують, зокрема, знизити податки на електроенергію для ЄС, просувають "зелені" кліматичні політики, підтримують витрати 2% ВВП на оборону, а ще вони "за" вступ України до НАТО та збільшення військової допомоги.
Про себе
Анно, розкажіть про себе. Звідки Ви родом?
Родом я з Чернігівщини, з невеличкого містечка Бахмач. Навчалася в Україні. Закінчила Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, факультет германістики. Я вчитель німецької мови та зарубіжної літератури. У 2015 році я поїхала в Німеччину по одній з програм, коли ти допомагаєш діткам, вчиш мову, культуру, звички людей цієї країни. Я там була пів року. Потім почала вчитися, працювати. Так і залишилася. До 24 лютого 2022 року жила в Баварії (земля Федеративної Республіки Німеччина, розташована в південно-східній частині країни, — ред.), але потім переїхала, якраз так вийшло, що в день повномасштабного вторгнення Росії я переїхала в місто Аахен (землі Північної Рейн-Вестфалії, — ред.).
Якщо Ви балотуєтесь в Бундестаг, то це означає, що отримали громадянство Німеччини. Розкажіть про цю процедуру та за який час вдалося отримати німецький паспорт?
Я подала на громадянство, коли переїхала в Аахен. Отримала його досить швидко. Десь за сім місяців. Зараз по новому закону, який набрав чинності 1 січня 2025 року, німецькі громадяни мають право мати одне і більше громадянств. Тобто, українське мені не потрібно було віддавати. І через те, що в Україні зараз воєнний стан, то немає процедури виходу з українського громадянства. І я б цього не хотіла. Наша українська діаспора сподівається, що буде ухвалене рішення щодо можливості не виходити з українського громадянства.
"Допомога Чернігову, як місту-партнеру"
Як Ви зараз оцінюєте свої шанси на виборах і хто Ваш головний конкурент?
У мене досить важкий виборчий округ. Це округ, де видобувалося вугілля. Тема зеленої політики не є досить близькою у цьому регіоні. Але вона є суперважливою, в контексті загалом майбутнього. Якщо подивитися яким чином розвиваються інші країни, такі як Китай або до певного моменту США, то це взагалі був шлях стати нейтральними або незалежними від країн-деспотів, які нам (Німеччині, — ред.) раніше продавали російський газ.
Які шанси? Зараз не можу сказати. Будемо дивитися, як відбудуться вибори, але моя ціль — також отримати можливість поставити тему України на передній план. Мої головні конкуренти — Claudia Moll, від SPDСоціал-демократи чинного канцлера Олафа Шольца мають близько 15% підтримки і Catarina dos Santos-Wintz від CDU.Правоцентристський Християнсько-демократичний союз. Її лідер Фрідріх Мерц є фаворитом на посаду наступного канцлера Німеччини. Мають 30% підтримки Але, на жаль, дуже великий відсоток населення Німеччини голосує за AfD,Серед пропозицій, з якими Альтернатива для Німеччини йде на вибори: закриття сухопутних кордонів Німеччини, масова депортація мігрантів. Крім цього, партія виступає за зниження податків та спрощення бюрократії. А ще — закликає скасувати санкції проти Кремля та припинити військову допомогу Україні що є великою проблемою.
З ким партія "Зелених" буде обʼєднуватись у коаліцію?
Ми будемо розглядати ці всі питання вже після виборів. Треба дивитися на результати. Але співпраця допустима лише з демократичними партіями.
Чи достатньо, на Вашу думку, Німеччина допомагає Україні?
Звісно, недостатньо. Вона могла б зробити набагато більше і треба було робити більше. Ці вибори також стосуються і питання поставки Taurus. Ця тема у нас, як в української спільноти, завжди актуальна. На жаль, партія, від якої канцлер Шольц, завжди проти поставки Україні цих ракет і дуже чітко висловили свою позицію в передвиборчій програмі до цих виборів в парламент.
Анна Кисіль з плакатом щодо питання поставки німецьких ракет Taurus Україні. Фото з особистого архіву Анни Кисіль
Але насправді буде цікаво після виборів, які партії будуть працювати в коаліції і як швидко це вдасться. Тому що AfD проходить зі значною кількістю голосів. А наше майбутнє — в єдності демократичних країн, партій, лідерів, як України, Німеччини, так і Європи.
Як політичні партії Німеччини загалом ставляться до AfD?
Звісно, всі мають певні переживання, що стосується цього розвитку в праворадикальному напрямку. І через це ми на цих виборах активізувалися. Тобто, певні теми ми намагалися також виставити на передній план.
Маючи досвід життя в Україні, тому що те, що насправді робить партія "Альтернатива для Німеччини", я проживала з першого дня свого життя. Тобто, під яким російським впливом була наша країна. Те саме зараз відбувається в Німеччині. AfD займає проросійську позицію, вони "за" постачання російського газу, "за" дружбу з Росією. Вони за те, щоб на максимальному рівні розвивалися далі дипломатичні відносини і "за" розбудову економічної співпраці з РФ. Зараз німецьке суспільство і європейці є жертвами цієї російської гібридної війни. Ми в Україні знаємо, як це. І мені теж було важливо про це говорити, наголошувати, що в деяких моментах нам потрібно діяти превентивно, а не лише реагувати на те, що відбувається.
14 грудня 2022 року депутати німецького міста Аахен одноголосно ухвалили рішення про укладання офіційних стосунків між їхнім містом та Черніговом. Чия це була ініціатива та як саме Ви допомагаєте місту?
Це дуже цікава історія про партнерство. Це був наш перший успішний проєкт після заснування спілки. Ми подали цю ідею в адміністрацію міста Аахен, щоб таке партнерство відбулося. З Черніговом знайти контакт було суперлегко. Це відбулося буквально через два дзвінки. Ми вже знали, що Чернігів готовий. І на цих всіх переговорах між містами, коли відбувалася сесія міської ради в Аахені та в Чернігові, я була перекладачем. Я розуміла в якому стані на той час перебувало місто після деблокади, скільки жаху, горя принесла війна. Ми побачили, що дуже багато пунктів, між собою перетинаються — туристичні міста, мають приблизно однакову кількість населення — понад 250 тисяч людей.
Анна Кисіль під час перемовин про партнерство Чернігова з Аахеном у Чернігівській міськраді. Фото з особистого архіву Анни Кисіль
Ми передали понад 30 генераторів місту. Треба розуміти, що спілка сама по собі невелика, але якщо ми робимо акції, збираємо донати, то завжди намагаємося надіслати в Чернігів. Потім ми збирали кошти, щоб допомогти сім'ям, коли в драмтеатр у Чернігів влучила російська ракета (19 серпня 2023 року, — ред.). Допомогли відновити культурний центр. Регулярно допомагаємо дітям, які навчаються в інтернатах та живуть у дитячих будинках.
Анна Кисіль передає допомогу в одному з інтернатів. Фото з особистого архіву Анни Кисіль
У нас в статуті спілки прописана саме допомога Чернігову, як місту-партнеру. Але дещо вдається ініціювати й для України в цілому. Ще на самому початку повномасштабного вторгнення ми передали близько 60 рацій в тероборону. Купували декілька автівок разом з іншими фундаціями в Німеччині. Відправляли евакуаційний автобус та машину швидкої допомоги.
Як часто буваєте в Україні, зокрема на Чернігівщині?
До повномасштабного вторгнення я була як мінімум три-чотири рази на рік. Після — рідше. Перший раз поїхала влітку 2022-го. Я маю таку традицію Новий рік та Різдво святкувати з родиною, тож не так давно й була. У 2024 році супроводжувала депутата з Європарламенту Даніеля Фройнда, але ми були лише в Києві. І також супроводжувала депутата з Бундестагу Лукаса Беннера. Ми тоді заїжджали в Чернігів та в Ягідне.
Анна Кисіль разом з депутатом Європарламенту Даніелем Фройндом у Києві. Фото з особистого архіву Анни Кисіль
"Це спотворення реальності, і воно відбувається зараз"
Яка Ваша думка щодо висловлювання Трампа, що переговори з Путіним були "дуже хорошими", тоді як з Україною — "не дуже", додавши, що українська сторона "немає жодних козирів"?
Я до останньої хвилини сподівалася, що в США переможуть демократи. Але потім у мене відбулося таке, як дежавю. Єдина проблема зараз, що Трамп прийшов в адміністрацію на цей раз підготовленим. І ще теж треба згадати, він робить насправді те, що він говорив на початку. Нічого нового. І мене, наприклад, ще вражає: чому деякі європейські лідери так дивуються цьому? У них вже є досвід співпраці з адміністрацією Трампа.
Все це відбувається зараз в цьому, хотіла сказати в трикутнику, — Україна, США і Росія, але це навіть не трикутник. На жаль, Україну взагалі не згадують як партнера, з яким варто проводити переговори. Наративи, які розповсюджує Трамп — це наративи, які розповсюджує Путін, і це жахає. Тому що це спотворення реальності, і воно відбувається зараз.
Анна Кисіль в Німеччині з плакатом, на якому зображений частково зруйнований Молодіжний центр у Чернігові. Фото з особистого архіву Анни Кисіль
Як цьому протидіяти? Це робота демократії, демократичних країн, їх лідерів. Що стосується України? Зараз нам особливо потрібна підтримка всіх європейських лідерів. Потрібно об'єднуватися, показувати цю єдність назовні. Те, що Трамп говорив, що Європа повинна буде сама себе захищати, то цей наратив розповсюджувався вже дуже давно. Чому Європа не зреагувала вчасно? Це питання, на яке ми дізнаємося відповідь ще пізніше.
Яким Ви бачите майбутнє Європи та на які кроки вона наважиться, щоб захистити себе?
Майбутнє Європи в єдності та сильних партнерах. Таких як, Франція та Німеччина в першу чергу. Треба розуміти, що Німеччина в цій всій історії російської війни проти України дуже багато років просто не реагувала. Далі вела бізнес, купувала газ, просто удавала, що нічого не відбувається. На сьогодні треба зробити роботу над помилками, точніше вона мала б вже бути зроблена декілька років тому.
Але я бачу, що розв'язання цієї проблеми лише в єдності демократії. У нас немає іншого виходу, як боротися проти рашизму, проросійських та радикальних партій. Також підтримувати демократичні структури.
Якщо ми говоримо про вибори в Німеччині — це підтримка організацій, інституцій, які не шкодують свого вільного власного часу та намагаються зробити якісь проєкти, щоб захистити демократичні цінності, провести пояснювальну роботу. Те, наприклад, як розвинулася українська діаспора в Німеччині та в Європі в цілому, це є саме показником того, що потрібно робити, щоб протидіяти цій російській гібридній агресії.
Ми не знаємо як буде відбуватися з НАТО. А ці наративи, які сьогодні розповсюджуються щодо вступу України в Північноатлантичний альянс, вони є негативними. Скоріше за все, Європі потрібно думати про те, щоб створити європейську армію для того, щоб змогти захистити себе, щоб допомогти Україні у протистоянні. Тому що ми бачимо, люди в Україні втомлені. Ця війна виснажує. Вона спеціально затягується для того, щоб виснажити населення, ресурси і сили. І, звісно, ця підтримка потрібна Україні для того, щоб змогти захистити європейські, демократичні цінності. Для того, щоб взагалі досягти сталого миру в Європі, миру у свободі. Бо коли ми говоримо про окуповані території — це не можна назвати свободою.
Анна Кисіль на одному з виступів партії «Зелених» у Німеччині. Фото з особистого архіву Анни Кисіль
У разі перемоги Анни Кисіль як кандидатки до Бундестагу, які будуть перші дії?
Я б дуже хотіла працювати в парламентській групі по німецько-українському питанню, щоб підсилити цю співпрацю, щоб допомогти колегам реалізувати проєкти та бути голосом України в парламенті. Для того, щоб цей голос звучав, щоб певні речі були на порядку денному. Також важливим аспектом є те, що в Німеччині перебувають 1,3 мільйона українців. Треба підтримувати цю спільноту. Бо ми є не репрезентативним народом по німецькому парламенту.
Працювати над темами, де я експерт — тема туризму і дезінформації. Я, як людина, яка знає три мови: німецьку, українську та російську, знаю, що між рядками можна багато чого прочитати й в певний момент превентивно зреагувати, а не реагувати вже постфактум.
Але навіть якщо вийде так, що я не буду обрана, — будуть теми над якими я буду працювати в будь-якому випадку далі — на комунальному або на обласному рівнях. Можливостей багато, важливо мати мотивацію. А мотивація у мене є, тому що в Україні моя родина, моє коріння і, звісно, мені дуже важливо, щоб ця країна перемогла. Щоб нарешті змогла жити без цього російського гніту, який ми переживали останні 300 років.
Читати ще
Читати ще Вибори в Бундестаг. Кого німці хочуть бачити канцлером, скільки набирають ультраправі та що буде з підтримкою України