Реклама: info@pravda.cn.ua
Сегодня: 05/02/2023
PRAVDA.cn.ua
  • Новости
  • Работа
  • Погода
  • Веб-камеры
  • Карта города
  • Пробки онлайн
  • Знакомства
PRAVDA.cn.ua

Главная / Новости Чернигова

Жінка з Чернігівщини вирощує вдома страусів

Челайн
18:13 - 12/01/2023
Новости Чернигова
1 мин

Жінка з Чернігівщини вирощує вдома страусів

Сільські люди не втом­люють дивувати. Це тільки вони можуть казати: «Як же без поросяти у хазяйстві!», «Як без корови у селі жить!» або «люблю я дуже хазяй­ство!». Хтось на ті слова диву дається, бо все оте, що мукає, хрюкає, кудкудакає і гелгоче, вимагає дуже ба­гато праці, та ще і постійної прив’язаності. Із тих людей, хто не на словах, а на ділі любить домашнє господар­ство, і 50-річна Світлана Стороженко з Талалаївки. Починаючи із складних 90-х, утримує вона вдома корівок, для сім’ї є, та і продає людям молоко. Ще на початку літа почула між людьми розмови, що утримує Світлана вдо­ма не тільки корів, а ще і… страусів! Такого випадку ще точно не було в Талалаївці! Жінка підтвердила, що рос­тить вдома сімох велетен­ських пташок, що сусіди, а особливо діти з кутка, прихо­дять до неї, як у зоопарк. На­просилася і я. І вийшла наша розмова не тільки про страу­сів, яких ось так, зблизька, я побачила вперше.

Ще теплий вечір окутував землю. Світлана гнала з пасовиська своїх трьох корі­вок, а з нею бігла ціла юрба дівчаток. «Це все мої помічнички: племінничка Соня, внучаті племіннички Даша і Ніка, сусідочка Каріна і моя юна подружка і серйозна помічниця Саша! — усміхаю­чись говорить жінка. — Те­пер мало хто корів утримує. А дітям тварини цікаві. Вони з радістю іноді допомагають пригнати корів із пастівня. І молочком теплим з-під корови смакують. Мені не поміч їх потрібна, хочеться, щоб діти не цуралися до­машнього господарства.

Страуси, які швендяли у високій, спеціально для них зробленій загорожі, дівчаток уже не цікавили, бо бачать їх щодня.

«Страуси — це так, тим­часово, у тьоті Свєти, — із виглядом хазяйки сказала десятилітня Саша, — вони зачекають. А от корови — це назавжди! Пішли з нами ко­рови спочатку подоїмо, бо це треба робити по годинах! А тоді вже до страусів підемо».

І як ти тут не погодиш­ся, коли це справді так. А дівчинка взяла дійницю і пішла у хлів. Тьотя Свєта ще одну — і за нею!

Справжнє молоко — те, що з дойки!

Дзінь-дзінь… Струмені­ло молоко у відерце. Най­старшу із трьох корів Квітку Світлана із Сашею доять удвох. Згадалося, як у да­лекому дитинстві я ось так, поряд із мамою, теж доїла корівку. Скажу відверто, не захоплювала така справа, та розуміла, що треба. Навіть не знаю, хто з моїх ровес­ниць, сільських дівчаток, не вмів доїти корову. Вчилися, бо треба було, у селі живучи, батькам допомагати.

Доки молоко дзюрчить і піниться, а мої співрозмов­ниці працюють у дві руки, водночас і розповідають про те, що назавжди — тобто про корів, які, за словами дівчинки, набагато важливіші за страусів.

— Я змалечку дуже лю­била хазяйство всяке, а ко­рів особливо, — розповідає Світлана Миколаївна. — Моя мама родом із сусід­ньої Сумщини. Туди мене влітку до дідуся відвозили. Він теж дуже любив корів. Я із задоволенням і чергу від­пасувала, і годувала, і мила та чистила корівку, і доїла з малого віку. А дідусь так радів! Першу корівку дідусь мені й подарував. Жила тоді у свекрів, син Сергійко ма­ленький, от дідусь і допоміг, щоб молоко дитині було. З того часу минуло 27 років! правильно Саша і говорить, що корови — це назавжди! Звичайно, доки сили на них вистачить.

— Знаю, що одну коро­ву важко тримати, а три, та ще жінці! — запитую.
— Так. Мене вся рідня сварить за мою міні-ферму. Але всі корівки хороші. Ду­маю, що скоро продам одну, якби тільки в хороші руки.

Саша, почувши ці сло­ва, засмучується. Дівчинка скільки розказує про кожну корівку: Квітку, Нічку, Ромаш­ку. Найулюбленіша у неї Ніч­ка. Лагідна корівка.

— Саме про Сашу дуже хотілося б розказати, — го­ворить Світлана. — Вона унікальна міська дівчинка. Живе у Кременчуці, а сюди, у Талалаївку, приїздить до дідуся і бабусі Олександра Васильовича і Ольги Сте­панівни Бабак. Мама Саші, Яна Хітошко, працює у місті сімейним лікарем. Дівчинці було ще 4 роки, коли вони з бабусею гуляли в яру і по­бачили моїх корів. Дитину не можна було відірвати від них. Спочатку ходили диви­тися на корівок, як у зоопарк. Щоразу, тільки приїздили в Талалаївку, дівчинка проси­лася до своїх улюблениць. А вже як Саша стала школяр­кою, то і сама, приїхавши на канікули до бабусі, біжить до моїх корівок. Я ніколи не зустрічала не те, що дитину, а і дорослих, які б так люби­ли корів. Саша всіх тварин любить, а корів особливо. І мріє стати ветеринаром!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На людей влаштовували «сафарі»: історія прийомної родини з Харківщини, що переїхали у Ніжин

— А ще у мене буде своя ферма! — впевнено говорить Саша і зовсім не по-дитячому розповідає про властивості «молока з дій­ки», про те, як важливо в Україні виробляти молоко…

Дівчаткам Саша вино­сить літровий кухоль молока. І всі смакують.
Корівки у Світлани дуже чисті, ситі. Про надої гос­подиня говорить стрима­но — вистачає, тобто, вони виправдовують її надії. Кіль­кох корів утримувати фізич­но складніше, ніж одну, але вигідніше. Продає молоко вдома і у продуктовому мага­зині, де працює продавцем. Три літри коштує влітку та восени 50 грн, взимку буде дорожче.

Утримуючи ВРХ, ти сві­домо залишаєш себе без вихідних, не можеш кудись поїхати на кілька днів і т. п. А ще затрати не завжди пере­кривають прибутки. Але без цих турбот уже ніяк! Щодня, у будь-яку пору року Світла­на прокидається о 4-й ранку, найпізніше — о 5-й. Адже біля трьох корів багато робо­ти, а на роботу — на 8! У ма­газині весь день на ногах, а вдома і присісти ніколи. Та не скаржиться, що важко, бо звикла жити у такому ритмі.

Страуси житимуть у зоопарку

— Чого тільки не дово­дилося тримати в господар­стві! — говорить Світлана, а от страусів вперше. Ще пе­ред війною привіз син вісім пташенят у ящичку. Кажуть, що до війни в Україні було 60 страусиних ферм. Переко­нав мене, що вирощувати їх вигідно, а годувать як качок чи мулардів. До війни був попит у ресторанах на страусятину. З війною, звісно, все змінилося. Та, коли купили, треба годувати. Як і всяка мала птиця, страусенята люблять тепло, суху підстил­ку. Доводилося підігрівати, вмикати світло. Було склад­но, бо світломаскування, а я із страусами ношуся. Зате від страшних думок турботи рятували. Коли потепліло, випустила їх у садок, а но­чували у недобудованому гаражі на соломі. Я їх не боюся. Вони розуміють, що я їх годую, отож ніколи не бу­вають до мене агресивними.

Коли у дворі чужі люди, то нервують. Страус — найбільший у світі птах і дуже сильний. Довелося для них будувати спеціальну загорожу. Була металева сітка — вони її зва­лили. Один страус дуже по­ранився, його дорізали.

— Моя мама, — говорить жінка, — працювала на сви­нофермі. Якщо треба, то і по­рося заріже. А страуса — ні! І я не можу! Спасибі, один із сусідів погодився. Звичайно, це ще було «курча» кілогра­мів 40. Пригощала родичів та сусідів, бо ніхто з нас та­кого не пробував, думаю, що і не попробує. М’ясо дуже ніжне. Та ми не звикли до такої їжі. Для себе точно не утримуватимемо.

У літературі про цих ве­летнів пишуть, що їм треба в день 3-4 кілограми їжі, що їдять вони у 8 разів менше, ніж свиня. Насправді ж, доки вони ростуть, то їжі треба значно більше. Коли пташки не наїдаються, то нервують.

А спробуй такого розі­злити! Дуже люблять різ­ну зелень, терті гарбузи, буряки обма­щені дертю, товчену ва­рену картоп­лю, зерно. У спеку птахи майже не від­ходили від балії з водою. П’ють неба­гато. Більше розпліскують воду. На та­ких чудових сільських харчах виросли не менш, як по центнеру. Але вони ще не дорослі, дорослість у страу­сів настає з 1,5 року. Ще не відрізнити самців і самочок.

Виявилося, що про­дати їх у воєнний час теж непросто. І тут, можна ска­зати, просто повезло. Купи­ли велетнів не на забій, а у Подільський зоопарк, що у Вінниці. Приїхали звідти спеціальною вантажівкою і забрали. Але купили тільки шість. Велетні дуже сподо­балися директору зоопарку, і не тільки тим, що гарно до­глянуті, бо, здається відчув­ши, що майбутнє у них пер­спективне, вели себе дуже чемно.

Один страус залишився на господарстві. Може і йому пощастить?..
Світлана Миколаївна повністю згодна зі своєю юною подругою Сашею, що корівка в господарстві — надовго. А страуси зали­шаться епізодом. Зате не без гордості можна сказати: «Що там кури, гуси, качки! Я страусів виростила!».

До теми:

Страус — найбільший птах у світі, його зріст досягає 2,7 м, а вага — 150 кг. У природі живуть групами. На одного самця припадає по 2 — 3 самиці. Всі відкладають яйця в одне гніздо. Потім по черзі висиджують їх.
Самець стає дорослим у 4 — 4,5 роки. Може бути продук­тивним 25 — 30 років. У дикій природі і до 60.
Страуси не несуться взимку. Вага яйця — понад 2 кг. За сезон самка може знести 50 — 80 яєць.
Око страуса більше, ніж його мозок. Страуси єдині птахи, що мають на ногах всього по 2 пальці.
Є попит не тільки на м’ясо страуса — в ціні шкіра, кігті, пір’я, яйце і навіть його шкарлупа.

– 

Джерело: газета «Трибуна хлібороба»  

Джерело

Предыдущая новость

Судитимуть чернігівця, який погрожував вбивством поліцейському

Следующая новость

До Семенівки запускають потяг

Похожие записи

Росіяни показали укріплення на кордоні поблизу Чернігівщини (Відео)

Росіяни показали укріплення на кордоні поблизу Чернігівщини (Відео)

20:23 - 04/02/2023
Вбиті росією: студентка загинула у будинку разом із татом та братом

Вбиті росією: студентка загинула у будинку разом із татом та братом

19:23 - 04/02/2023
Ворожі війська продовжують обстрілювати прикордонння Чернігівської області

Ворожі війська продовжують обстрілювати прикордонння Чернігівської області

18:53 - 04/02/2023
Чернігівська область: рятувальники проводять для школярів «Уроки безпеки»

Чернігівська область: рятувальники проводять для школярів «Уроки безпеки»

18:23 - 04/02/2023
У Сновській громаді поховали мирних жителів, які загинули від російських обстрілів

У Сновській громаді поховали мирних жителів, які загинули від російських обстрілів

17:43 - 04/02/2023
На Чернігівщині за тиждень госпіталізовано 69 осіб з COVID-19

На Чернігівщині за тиждень госпіталізовано 69 осіб з COVID-19

17:14 - 04/02/2023
Чернігівський музей Коцюбинського потребує допомоги у відновленні після обстрілів росією

Чернігівський музей Коцюбинського потребує допомоги у відновленні після обстрілів росією

17:14 - 04/02/2023
За пограбування магазинів у Ніжині чоловік сяде на 5 років

За пограбування магазинів у Ніжині чоловік сяде на 5 років

16:43 - 04/02/2023
окна Чернигов

Последние новости

Росіяни показали укріплення на кордоні поблизу Чернігівщини (Відео)
Новости Чернигова

Росіяни показали укріплення на кордоні поблизу Чернігівщини (Відео)

20:23 - 04/02/2023

Білоруське видання «Флагшток» оприлюднило відео, на якому – лінія оборони в сусідній із Чернігівською Брянській області. Лінія оборони – це...

Подробнее
Вбиті росією: студентка загинула у будинку разом із татом та братом
Новости Чернигова

Вбиті росією: студентка загинула у будинку разом із татом та братом

19:23 - 04/02/2023

21-річна Поліна Желдак загинула у Чернігові 3 березня 2022 року. Від одного з авіаударів російської армії зруйнувався приватний будинок, де...

Подробнее
Ворожі війська продовжують обстрілювати прикордонння Чернігівської області
Новости Чернигова

Ворожі війська продовжують обстрілювати прикордонння Чернігівської області

18:53 - 04/02/2023

З 11:15 до 11:55 надійшла інформація про 11 приходів, ймовірно з міномету 120 мм, в районі н.п. Сеньківка. Втрат серед...

Подробнее
Чернігівська область: рятувальники проводять для школярів «Уроки безпеки»
Новости Чернигова

Чернігівська область: рятувальники проводять для школярів «Уроки безпеки»

18:23 - 04/02/2023

3 лютого рятувальники Корюківського районного відділу ДСНС провели безпекові онлайн уроки серед учнів Блистівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів...

Подробнее
  • UA-NEWS.in.ua
  • Pro-KYIV.in.ua
  • Davniyhalych.if.ua
  • TheKIEV.city
  • TheDUBAI.city
  • DONBASS.center
  • KRIVOYROG.biz
  • TERNOPIL.cx.ua
  • TOPNEWS.uz.ua
  • CHE-NEWS.info

© 2022 Новости Чернигова. Допускается цитирование материалов без получения предварительного согласия PRAVDA.cn.ua при условии размещения в тексте обязательной ссылки на PRAVDA.cn.ua - городской портал. Для интернет-изданий обязательно размещение прямой, открытой для поисковых систем гиперссылки на цитируемые статьи не ниже второго абзаца в тексте или в качестве источника. Нарушение исключительных прав преследуется по закону.

  • Главная
  • Новости
  • Работа
  • Погода
  • Веб-камеры
  • Афиша
  • Карта Чернигова
  • Пробки онлайн
  • Знакомства